Reklama

Zwolnili mnie!

Jeżeli podpisałaś umowę na czas nieokreślony, w razie zwolnienia masz tzw. wypowiedzenie. Ale czasami to wypowiedzenie nie przysługuje.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia zdarza się przy zwolnieniu dyscyplinarnym. Dochodzi do niego wówczas, gdy pracownik narusza swoje obowiązki i to, zgodnie z kodeksem pracy, w sposób ciężki.

Kiedy "dyscyplinarka"?

Podstawowe obowiązki pracownicze są uzależnione od rodzaju działalności firmy i charakteru pracy. Do najczęstszych naruszeń tych obowiązków należy niestawienie się w pracy, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, nieprzestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, upojenie alkoholowe, grożenie pracodawcy, niewykonywanie poleceń przełożonego, popełnienie przestępstwa w czasie trwania umowy (musi być związek między przestępstwem, a charakterem wykonywanej pracy), zawiniona utrata uprawnień do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Reklama

Musisz wiedzieć

Pracodawca ma obowiązek wskazać przyczyny, które spowodowały zwolnienie. Muszą być one opisane i to tak, aby pracownik wiedział, w jaki sposób i kiedy naruszył obowiązki.

Nie trzeba podpisać

Rozwiązanie umowy o pracę nie wymaga akceptacji pracownika czy też jego podpisu. Dla uznania takiego oświadczenia wystarczy, jeśli pracodawca wręcza pracownikowi rozwiązanie lub jeśli je odczyta (albo stara się odczytać). Warto, aby w takiej sytuacji był świadek, który w razie potrzeby potwierdzi tę sytuację.

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: praca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy