Zwróć uwagę na tę część ciała psa. Nie lekceważ zwłaszcza latem
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Mogłoby się wydawać, że psie łapy cierpią wyłącznie zimą, gdy stąpają po zimnym śniegu, czy lodzie lub doskwiera im chodnikowa sól. Jednak okazuje się, że latem również powinniśmy objąć łapy naszych czworonogów troskliwą opieką i nie lekceważyć objawów bólowych w trakcie spaceru.
Wytrzymałe a jednak wrażliwe. Jak chronić łapy psa?
Całe życie chodzą bez butów po rozmaitych powierzchniach. Mogłoby się zdawać, że łapy psa są odporne na warunki atmosferyczne i podłoże. Nic jednak bardziej mylnego.
Zobacz również:
Jego łapy i skóra stały się delikatniejsze, niż miało to miejsce wieki temu i potrzebuje troski ze strony człowieka. Nikogo już nie powinien dziwić widok psa w butach podczas akcji ratowniczych, gdzie psy ratownicze chodzą po ostrych gruzowiskach lub po lawinach z odłamkami lodu.
Podobnie buty często znajdują się na psich łapach u psów mieszkających w miastach, gdy zimą na chodnikach pojawia się drażniąca ich skórę sól.
Jednak nie tylko zimą łapy tych zwierząt mogą być narażone na zranienia, czy odmrożenia. Latem zagrożeniem jest gorący asfalt.
Spójrz w trakcie spaceru i po nim na łapy swojego psa
W gorące, letnie dni, zwłaszcza gdy słońce mocno operuje i nie ma możliwości na chwilę wytchnienia w postaci chmur, warto przed spacerem z psem sprawdzić temperaturę chodnika, czy asfaltowej ścieżki, po której będziemy spacerować ze zwierzęciem.
Wystarczy, że przyłożymy swoją dłoń do tej powierzchni i zobaczymy, czy nas parzy. Jeżeli tak, absolutnie zrezygnujmy z długiego przejścia tym fragmentem drogi.
Podobnie jak my, psy pod swoimi łapami odczuwają temperaturę powierzchni i mogą poparzyć sobie opuszki, zdzierając nawet z nich skórę.
Podczas panowania wysokiej temperatury warto także na terenie gdzie jest beton lub asfalt zrezygnować z uprawiania jakiegokolwiek sportu z psem - jazdy na rowerze, gdzie pies biegnie przed pojazdem lub z biegania z psem. Jego łapy mogą w trakcie biegu poważnie ucierpieć.
W tak upalne dni warto wybierać na spacerowanie godziny wczesnoporanne lub wieczorne, gdy nie doświadczamy już tak mocnego słońca, a podłoże nie jest nagrzane.
Gdy jednak musimy wyjść w godzinach najsilniejszego słońca na spacer, starajmy się wybierać zacienione drogi i chodzenie z psem po trawie, a nie po chodniku.
Warto także po takich spacerach latem przemywać łapy psa chłodną wodą, a na noc smarować maścią dla psów, by nawilżyć naskórek i zapobiec bolesnemu pękaniu.