Życie w sieci
Wirtualny świat ma swoje plusy, ale niesie też szereg zagrożeń. Zobacz, jak się przed nimi ustrzec.
"Generacja spuszczonych głów" - tak coraz częściej mówi się o ludziach wpatrzonych w ekrany swoich smartfonów i przywiązanych do technologii tak mocno, że zapominają o rzeczywistości. W wirtualnej pułapce może znaleźć się każdy: zarówno dzieci, młodzież, jak i ludzie dorośli. Komputer i telefon, jako zdobycze techniki, mają ułatwić nam życie. Jeśli służą do pracy, zdobywania wiedzy lub utrzymywania kontaktu z bliskimi, wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak bez reszty wypełniają nasze życie, ostatecznie przyniosą nam więcej strat niż zysków.
Używanie portali społecznościowych aktywuje układ nagrody w mózgu. Korzystamy z nich, licząc na ciekawą informację, wiadomość czy "lajk". Taka, powtarzająca się w nieregularnych odstępach czasu, nagroda ma moc uzależniającą. Zbyt częste przebywanie w wirtualnym świecie może pogarszać nasze samopoczucie, obniżać samoocenę i zwiększać poczucie samotności. Szczególnie, jeśli żyjemy przysłowiowo od pierwszego do pierwszego, a inni mieszkają w nowoczesnych domach, jeżdżą na zagraniczne wakacje i prowadzą bogate życie towarzyskie.
Te media obniżają też naszą wydajność. Rozpraszają i zmuszają do wielozadaniowości, z czym nasz mózg sobie nie radzi. Robienie kilku rzeczy na raz lub przerywanie jednej przez drugą, obniża sprawność myślenia i działania aż u 98 procent ludzi. To nasila poczucie braku kontroli nad sytuacją i powoduje depresję.
Wirtualny świat spłyca kontakty międzyludzkie. Budowanie związków z setkami "przyjaciół" nie jest możliwe ze względu na ograniczone możliwości poznawcze naszego umysłu.
Myślisz, że problem uzależnienia od Facebooka może dotyczyć także ciebie? Zrób test przygotowany przez Bergen Clinic Fundation. Jak często myślisz o Facebooku? Czy odczuwasz rosnącą potrzebę korzystania z niego? Czy używasz go, by zapomnieć o kłopotach? Czy próbowałeś/ aś ograniczyć korzystanie z FB? Bez efektu? Czy stajesz się niespokojny/a lub zmartwiony/a, nie mogąc z niego korzystać? Czy korzystanie z Facebooka ma negatywny wpływ na twoją pracę? Cztery odpowiedzi "często" lub "bardzo często" rodzą podejrzenie, że może to być początek uzależnienia.
To warto wiedzieć
Zrób sobie kilkudniowy detoks od Facebooka. W ten sposób zrozumiesz, do czego jest ci przydatny. Ta wiedza pozwoli ci korzystać z niego mądrzej. Wyznacz sobie czas w ciągu dnia na odwiedzanie portali społecznościowych. To lepsze niż wchodzenie tam 15 razy dziennie na moment. Nie bój się, żadna wiadomość ci nie ucieknie.
Subskrybuj strony, które naprawdę cię interesują. Przejrzyj wpisy na każdej z nich kilka miesięcy wstecz. Sprawdź, na ile treść danej strony ci odpowiada. Jeśli przeważają na niej reklamy i spam, zrezygnuj z nich.
SHOW 16/2016