5 pytań o przemęczenie

To skutek dużego bądź długotrwałego wysiłku albo stresu. Zmęczenie w naturalny sposób przemija wraz z odpoczynkiem, ale gdy nie możemy lub nie umiemy poradzić sobie z nim, może przerodzić się w stan przewlekły. Czego o nim nie wiemy?

Przeciążony organizm prędzej czy później da o sobie znać
Przeciążony organizm prędzej czy później da o sobie znać123RF/PICSEL

Czasami kilka źle przespanych nocy sprawia, że jesteśmy zmęczeni i zniechęceni, mamy mniej zapału do pracy i działania. Bywa też, że praca, wysiłek intelektualny czy fizyczny sprawiają, że czujemy się gorzej niż zwykle.

1. Czy zmęczenie jest zawsze szkodliwe?

Jest niezbędnym elementem codziennego życia i pracy, to taki bezpiecznik w instalacji elektrycznej. Informuje nas, że nadmiernie angażujemy się w pracę lub inne aktywności albo wręcz odwrotnie - za mało mamy zajęć, bo przecież brak aktywności lub praca z niską motywacją też może być przyczyną stresu, generującego przemęczenie. Ale gdy zmęczenie staje się nadmierne, warto nauczyć się, jak sobie z nim radzić.

2. Przemęczenie i przepracowanie to to samo?

Nie, choć zmęczenie kojarzy się z przepracowaniem. Polska jest jednym z tych krajów UE, w których pracuje się najdłużej. Według deklaracji, w tygodniu na pracę poświęcamy średnio 46 godzin plus kilka godzin na dojazdy. I choć wydajność mamy znacznie niższą od średniej unijnej, to nie z winy oszczędzania się w pracy, ile głównie ze złej organizacji, niedostatków zarządzania, przerostów biurokracji.

Związany z tym stres może powodować większe przemęczenie niż czynniki fizyczne, a z drugiej strony, gdy brak nam sił, jesteśmy mniej odporni. W pracy oczekuje się od nas ogromnego zaangażowania. Z coraz większym trudem przychodzi nam łączenie życia zawodowego i prywatnego, co w konsekwencji prowadzi do wyczerpania organizmu.

Jesteśmy przemęczeni i nie mamy możliwości korzystać z tego, na co tak ciężko pracujemy. Nie potrafimy znaleźć czasu dla siebie i naszych bliskich, nie umiemy cieszyć się życiem, a często nawet przyjemności stają się obowiązkiem.

3. Kto jest bardziej zmęczony: Panie czy panowie?

Problem dotyka w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Jednak to kobiety na ogół są bardziej obciążone niż mężczyźni. Pracują zawodowo prawie tak samo często i nie mniej intensywnie niż panowie, mają więcej obowiązków domowych. Pogodzenie wielu ról nie jest łatwe i wymaga ogromnego zaangażowania zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

4. Jak walczyć z przemęczeniem?

Przede wszystkim ograniczyć jego przyczyny. Na ogół trudno jest zmienić pracę albo przestać zajmować się domem, ale często można tak zorganizować zajęcia i obowiązki, by mniej nas obciążały - choćby poprzez inne ich rozłożenie. Badania dowodzą, że przeciwdziałać zmęczeniu pomaga zdrowy styl życia.

Korzeń żeń-szenia zawiera ponad sto substancji, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie
Korzeń żeń-szenia zawiera ponad sto substancji, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie123RF/PICSEL

To m.in. regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, prawidłowe odżywianie, radzenie sobie ze stresem, niepalenie tytoniu, rezygnacja lub umiarkowana konsumpcja alkoholu, regularne badania profilaktyczne. Należałoby też zmienić naszą mentalność, bo często w niej leży przyczyna zmęczenia. Jakże często nic nie robimy, bo uważamy, że zdrowie zależy od losu.

Wierzymy, że my jesteśmy w porządku, bo przecież myjemy ręce, jemy trzy posiłki dziennie, zimą nosimy czapki i czasem wychodzimy na spacer, a bierność usprawiedliwiamy brakiem czasu lub pieniędzy. Jeżeli zmienimy ten sposób myślenia, sami będziemy przeciwdziałać zmęczeniu.

5. Co z łagodzeniem skutków?

Chociaż raz w tygodniu powinnyśmy zapomnieć o obowiązkach, pracy, stresie i zająć się odpoczynkiem. Znajdźmy czas wyłącznie dla siebie, poświęcając go na relaks i małe przyjemności. To najprostsza droga do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Jednak gdy przestajemy czerpać radość z życia, nie starcza nam sił na przyjemności, a co za tym idzie nie potrafimy się relaksować, pomocne okazują są suplementy diety.

Najlepiej wybierać naturalne środki, które wykorzystują sprawdzone receptury. Warto zaufać sile jednej z najbardziej niezwykłych roślin na świecie - żeń-szeniowi.

Skarbnica zdrowia w żeń-szeniu

Jego korzeń zawiera ponad sto substancji, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim zwiększa wydolność fizyczną, a to dzięki saponozydom (ginsenozydom). Ułatwiają one przystosowanie się organizmu do zwiększonego stresu oksydacyjnego w komórkach, powstałego np. na skutek wysiłku fizycznego lub umysłowego.

Przyjmowanie preparatów z żeń-szeniem powoduje tym samym zwiększenie wytrzymałości organizmu, poprawę postrzegania zmysłowego i usprawnienie procesów myślenia. Żeń-szeń przyczynia się także do poprawy ogólnej odporności organizmu, podnosi witalność w średnim i starszym wieku, obniża poziom glukozy we krwi. Ostatnie prace wykazały, że chroni komórkowe DNA przed szkodliwym wpływem promieniowania jonizującego.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas