Reklama

Reklama

7 sposobów na obniżenie rachunków za wodę

Jeśli będziemy korzystać z niej rozważnie i nie marnować niepotrzebnie, zyskamy ok. 200 zł miesięcznie.

Jeśli będziemy korzystać z niej rozważnie i nie marnować niepotrzebnie, zyskamy ok. 200 zł miesięcznie.


Jedź do myjni

Umycie samochodu najmniej kosztuje w ręcznej myjni - ok. 6 zł. Gdy musimy zrobić to na własnej posesji, użyjmy wiadra z wodą i gąbki, a nie węża ogrodowego. Zaoszczędzimy w ten sposób setki litrów wody. Pamiętajmy też, aby brudną wylewać do ścieku, a nie na podwórko. Gdy wsiąknie w glebę, zanieczyści środowisko.

Prysznic zamiast wanny

Za codzienną kąpiel w wannie trzeba zapłacić ok. 60 zł miesięcznie. Prysznic kosztuje tylko 12 zł. Zysk 4-osobowej rodziny, która zrezygnuje z kąpieli w wannie i zadowoli się szybkim prysznicem, wyniesie ponad 190 zł miesięcznie. A roczne oszczędności przekroczą kwotę 2000 zł!

Reklama

Uszczelnij krany i spłuczki

Jeśli z kapiącego kranu wypływa zimna woda, tracimy ok. 5 zł miesięcznie, ale gdy wycieka z niego ciepła - kosztuje nas to aż 11 zł. Wymieńmy więc zużyte uszczelki i nie marnujmy czystej wody. Zadbajmy też o sprawne działanie spłuczki wc. Wypływająca z nieszczelnego rezerwuaru woda może nas kosztować nawet 120 zł miesięcznie!

Pierz oszczędniej

Lekko zabrudzone ubrania, serwety czy obrusy pierzmy w letniej, a nie w gorącej wodzie. Podgrzanie jej do temperatury 40-60°C znacznie zwiększa koszt prania, nawet 2,5-krotnie. Sklepy oferują proszki, płyny i żele, które skutecznie usuwają zabrudzenia już w 20°C.

Użyj raz jeszcze

Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w łazience, zamontujmy pod umywalką pojemnik na tzw. szarą wodę. Łączy się go specjalną rurką z rezerwuarem wc i wykorzystuje wodę po kąpieli, myciu zębów itp. do spłukiwania toalety.

Podlewaj z głową

Właściciele przydomowych ogródków latem mogą się cieszyć wspaniałym miejscem do wypoczynku, zapachem kwiatów i smakiem malin lub agrestu. Ale o tej porze roku muszą również płacić większe rachunki za wodę. Chyba że znają sposoby na mniejsze jej zużycie. Jednym z nich jest odpowiednia pora podlewania roślin.

Jeśli będziemy to robić wcześnie rano lub wieczorem, gdy słońce już zachodzi, zużyjemy znacznie mniej wody. Nie wyparuje bowiem z powierzchni tak szybko, jak wtedy, gdy słońce mocno grzeje. Załóżmy też osobny licznik na wodę do podlewania, aby niepotrzebnie nie płacić za odprowadzanie ścieków.

Płucz w misce

Woda po płukaniu sałaty, ziemniaków czy owoców zwykle trafia do ścieku. Teraz, latem, gdy mamy dużo kwiatów na balkonie lub w ogródku, możemy ją wykorzystać do podlewania roślin. Myjmy więc owoce i warzywa w dużej misce, a nie pod kranem. Zużyjemy wtedy nawet o 60 proc. wody mniej i zadbamy o środowisko naturalne.


Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy