Reklama

7 sposobów na pozbycie się much i komarów

Są natrętne i uciążliwe. Jak wygonić je z domów, altanek czy tarasów, aby nie psuły nam humoru podczas letnich wieczorów? Mamy na to sprawdzone metody.

Najlepiej sięgnij po naturalne sposoby, które są nieszkodliwe dla Ciebie, domowników i otoczenia.  

Zioła

Postaw na tarasie albo parapecie kilka lub kilkanaście doniczek z bazylią, melisą, rozmarynem, geranium, kocimiętką, lawendą, miętą, wrotyczem, bodziszkiem, mirtem lub pelargonią. Albo posiekaj je i połóż na spodeczku. Podczas grillowania dorzucaj rozmaryn do paleniska, a z geranium zrób spray. Pokrój, włóż do ciemnej butelki, zalej alkoholem. Po 10 dniach zlej do pojemnika z atomizerem i rozpylaj.

Lampa owadobójcza

Emituje światło UV o odpowiedniej długości fali, które przyciąga owady latające podczas dnia. Zwabione komary albo muchy siadają na siatce, gdzie są unieszkodliwione za pomocą niewielkiej dawki prądu. Lądują na tacce, która znajduje się na spodzie. Cena od 16 zł (na prąd lub na baterie). Dostępne są też lampy ze specjalnymi wkładami lepowymi albo wyposażone w ultrafioletowe świetlówki z wiatraczkiem. Owady są wtedy wciągane i trafiają do pojemnika wewnątrz urządzenia (od 75 zł).

Reklama

Packa elektryczna

Ten mały przyrząd na baterie przypomina rakietę tenisową z długą rączką. Gdy wciśniesz przycisk, na siatce powstaje małe napięcie bezpieczne dla ludzi. Następnie łapką przykryj owada, a zgromadzony ładunek elektryczny go zlikwiduje. Możesz ją kupić w cenie od 7,50 zł. 

Olejki eteryczne

Nie zaleca się nakładać ich na skórę, ale należy zmieszać z olejem bazowym. Do butelki wlej po 20 kropli różnych olejków, np. z trawy cytrynowej, cedrowego, rozmarynowego, miętowego, goździkowego i rozcieńcz ze 100 ml oleju bazowego np. jojoba, słonecznikowym, z pestek winogron, z oliwą. Albo wlej kilka kropli olejku waniliowego na gąbkę, natrzyj nim framugi okien i drzwi. Będzie działać przez 2-3 godziny.

Wkład elektryczny

Zawiera on wyczuwany przez insekty zapach, który sprawia, że trzymają się one od nas z daleka. Wystarczy włączyć to urządzenie do kontaktu. Cena ok. 20 zł. 

Świece zapachowe i spiralki


Pod wpływem ciepła wytwarzają one zapach lub dym likwidujący lub odstraszający owady. Najpierw wyjmij spiralę z opakowania, odegnij dołączoną metalową podpórkę, nałóż i zapal końcówkę. Zdmuchnij płomień i zostaw, aby się żarzyła. Jedna spirala chroni przed komarami przez kilka godzin. Cena to około 5 zł (za 10 sztuk). 

Moskitiera

Masz do wyboru moskitiery otwierane, przyklejane do framugi, rolowane lub magnetyczne, które same się zasuwają. Mogą być one wyposażone w dwustronnie klejącą taśmę. Możliwe jest też zamówienie moskitiery osadzonej na aluminiowej ramce na potrzebny wymiar dostosowany do wielkości okna. Kupisz je już od 13 zł.

Zobacz także

Na żywo
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy