8 prawd i mitów o opalaniu
Opalenizna dodaje urody, ale bez odpowiednich kosmetyków słońce może ci zaszkodzić. To prawda czy nie? Trzeba też pamiętać, że zaszkodzić może picie niektórych płynów. Jakich? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Krem z filtrem spowoduje, że się nie opalisz. Wysokie filtry zatrzymują 100 proc. promieni UV - MIT
Nie ma takiego preparatu, który zatrzymywałby słońce w stu procentach. SPF 2 zatrzymuje ok. 30 proc. promieni UVB (odpowiadają za powstawanie opalenizny), SPF 15 - 93 proc., a SPF 50 - 98 proc. Opalasz się wolniej, ale znacznie zmniejszasz ryzyko poparzenia. Kremy z filtrem trzeba stosować zawsze, gdy przebywasz na słońcu. To ważne, zwłaszcza gdy spędzasz urlop na południu Europy, w twojej rodzinie ktoś chorował na czerniaka, masz bardzo jasną karnację lub skłonność do przebarwień. W tych przypadkach potrzebujesz preparatu z faktorem co najmniej 30.
Preparat z filtrem należy nałożyć na skórę zanim zaczniesz się opalać - PRAWDA
Żeby filtry zadziałały, trzeba nasmarować się co najmniej pół godziny przed wyjściem na słońce. Poza tym warto przygotować się do opalania, rezygnując z perfum i innych kosmetyków zawierających alkohol. W połączeniu z promieniami UV mogą spowodować podrażnienia, a nawet stałe przebarwienia. Tak samo może się stać, jeśli wypijesz napar z dziurawca lub... koktajl z pietruszki.
Można używać kremu z ubiegłego roku - MIT
Jest to możliwe tylko w tym wypadku, jeśli kosmetyk nie był otwierany, a przechowywałaś go w chłodnym i ciemnym miejscu. W przeciwnym razie nawet nieprzeterminowany krem do opalania lepiej wyrzucić. To konieczne zwłaszcza wówczas, jeżeli krem był otwierany (nawet raz), leżał na słońcu, był trzymany w cieple lub przewoziłaś go w upale. Pod wpływem słońca i ciepła rozkładają się bowiem substancje czynne zawarte w kosmetykach, przez co filtry tracą swoje ochronne właściwości.
Kremami z blokerami trzeba smarować skórę grubą warstwą - PRAWDA
Dermatolodzy zalecają, aby na twarz nakładać ilość kremu odpowiadającą pojemności płaskiej łyżeczki do herbaty, na ciało - dwóch łyżek stołowych. Jeśli kosmetyk z SPF 50 nałożysz w ilości o połowę mniejszej niż zalecana, to otrzymasz o wiele niższą ochronę. Po raz pierwszy powinnaś się posmarować kremem z filtrem 30 minut przed wyjściem z domu (tyle czasu potrzebuje, by zadziałać). Potem pamiętaj, aby ponownie zaaplikować kosmetyk co dwie godziny (albo po każdym wyjściu z wody).
Lepszy jest krem niż mleczko do opalania - MIT
Nie ma to najmniejszego znaczenia. Wybór konsystencji preparatu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb skóry. Do suchej najlepszy będzie krem, olejek lub mleczko, które ją natłuszczą i nawilżą. Do tłustej, skłonnej do powstawania zmian trądzikowych, wybierz lekką emulsję, beztłuszczowy fluid lub żel. Jeśli nie lubisz smarowania, możesz kupić preparat w sprayu. Z kolei do miejsc szczególnie wrażliwych - uszu, nosa, warg - stworzono specjalne sztyfty ochronne. Warto wiedzieć, że są kremy z filtrami przeznaczone dla kobiet w ciąży, zapobiegające powstawaniu przebarwień. Można również kupić kremy, które chronią przed przegrzaniem skóry (z filtrami IR).
Białe ubrania całkowicie chronią przed promieniowaniem słonecznym - MIT
To wcale nie kolor odzieży, lecz rodzaj tkaniny odgrywa pewną rolę w blokowaniu przenikania szkodliwych promieni. Ubrania, szczególnie te bawełniane, porównuje się do ochrony, jaką dają kremy z filtrami SPF 15. Można jednak kupić koszulki (zwłaszcza dla dzieci) z wysokimi filtrami chroniącymi przed promieniami UV. Warto też wiedzieć, że luźne i mokre koszulki przepuszczają trzy razy więcej promieni słonecznych, niż koszulki suche i przylegające do ciała.
Poparzenie słoneczne w dzieciństwie jest bardzo niebezpieczne - PRAWDA
Osoby, które w dzieciństwie pięć razy doznały silnego poparzenia skóry słońcem, mają aż dwa razy zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka. Warto wiedzieć, że takie poparzenie z dzieciństwa może dać o sobie znać po wielu latach. Skutki intensywnego opalania kumulują się bowiem w organizmie i mogą się ujawnić w najbardziej nieoczekiwanym momencie, np. w postaci komórek nowotworowych. Najłatwiej poparzyć się między godziną 11.00 a 15.00. W tym czasie nie pozwól dziecku przebywać na słońcu. Pamiętaj, żeby zawsze miało nakrycie głowy, odpowiednie ubranko (patrz punkt wyżej) i smaruj je kremem z filtrem UV (także pod luźnym ubraniem!).
Wodoodporny krem z filtrem wystarczy na cały dzień i nie zmyje się podczas kąpieli - MIT
Nawet gdy używasz preparatów wodoodpornych, trzeba pamiętać, że dzienne światło rozkłada filtry, osłabiając w ten sposób ich ochronną moc. Ponadto już po ok. 20 minutach spędzonych w wodzie (zwłaszcza słonej) kosmetyk traci połowę swej skuteczności. Poza tym po kąpieli zwykle osuszasz ciało ręcznikiem, a przy okazji ścierasz ochronną warstwę filtra. Dlatego bez względu na rodzaj kosmetyku, musisz go nakładać kilka razy w ciągu całego dnia plażowania.
21/2016 Świat i Ludzie