Aby choinka nie gubiła igieł. Przedłużamy żywot świątecznego drzewka
Wnosi do domu wspaniały zapach lasu i niepowtarzalny świąteczny klimat. Czasem jednak szybko marnieje i zrzuca igły. Co zrobić, aby nie straciła swych walorów dekoracyjnych i pozostała w naszym domu aż do Trzech Króli?
Za najtrwalsze uchodzą choinki z jodły kaukaskiej, tańszy jest świerk pospolity - niestety ma tendencję do szybkiego gubienia igieł. Jeśli to możliwe, warto się zdecydować na nieco droższy świerk srebrny, tzw. kłujący.
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na kupno ciętego drzewka czy w doniczce, zwróć uwagę, czy igiełki mają soczysty zielony kolor, a gałązki są giętkie i elastyczne - to świadczy o świeżości choinki. Przeprowadź test: jeśli mocno ściśniesz gałęzie, nie mogą się złamać. Ich końcówki nie powinny mieć brązowego odcienia i ostrych igieł - to znak, że choinka jest już przesuszona i ma nikłe szanse przetrwać całe święta.
Przed wstawieniem drzewka do domu musisz je zahartować, czyli przez 1-2 godziny potrzymać w chłodnym pomieszczeniu, np. w garażu, piwnicy, na klatce schodowej lub na balkonie.
Nigdy nie ustawiaj choinki w pobliżu źródła ciepła, a więc przy kaloryferze, piecyku czy kominku. Temperatura pomieszczenia, w którym będzie stała choinka, nie powinna przekraczać 18-20°C. W przeciwnym razie choinka zacznie gubić igły. Jeśli drzewko ma stanąć w salonie, staraj się go nie przegrzewać i często wietrz pomieszczenie.
Choinka w doniczce nie wymaga przesadzania. Cięte drzewko trzeba wstawić do specjalnego stojaka, który wypełnisz wodą. Jeśli choinka jest bardzo wysoka albo bardzo rozłożysta, stojak możesz obciążyć piaskiem.
Zanim wstawisz drzewko do stojaka, warto obciąć około 3-centymetrowy kawałek pnia. Następnie zahartuj go, wkładając do wiaderka lub stojaka z wrzącą wodą na 15 sekund. Choinka będzie lepiej wchłaniała wodę.
I drzewko cięte, i w doniczce podlewaj regularnie letnią wodą. Co drugi dzień sprawdzaj podłoże - ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna. W przypadku drzewka ciętego poziom wody nie może opaść poniżej linii jego pnia. Aby gałązki dłużej zachowały świeżość, warto co drugi dzień zraszać drzewko zimną wodą (użyj spryskiwacza do kwiatów). Rób to ostrożnie, uważając na instalacje elektryczne (światełka). Jeśli choinka będzie odpowiednio nawodniona, nie będzie gubić igieł. Pamiętaj, że wystarczy raz drzewko przesuszyć, a może już być nie do odratowania.
Raz na jakiś czas do wody, którą podlewasz choinkę, dodaj specjalną odżywkę do kwiatów ciętych, która dostarczy jej mikroelementów, a więc ją wzmocni. Drzewko nie będzie gubić igieł, koloru i aromatu.
Ubierając choinkę w bombki i inne świąteczne ozdoby, staraj się dopasować ich ciężar do grubości gałązek - delikatniejsze mogą się połamać. Staraj się także jak najrzadziej dotykać i poruszać drzewkiem, a igły dłużej pozostaną na gałązkach.