Aby okolice oczy były wypoczęte
Szybko widać na nich objawy zmęczenia i upływu czasu, bo są delikatne i wrażliwe. Jak zniwelować opuchnięcia, zaczerwienienia i zmarszczki?
1. Kiedy skóra na powiekach jest czerwona i szczypie
Przemywaj je solą fizjologiczną i stosuj ziołowe napary.
Zalej 2 saszetki świetlika lub herbaty szklanką wrzątku. Zaparz 10 minut i schłódź. Torebki połóż na powieki na 5 minut raz dziennie przez 3 dni. Możesz też użyć ziela nagietka, kopru włoskiego, żywokostu, lipy, bławatka, arniki i rumianku (gdy nie masz na niego uczulenia).
Przemywaj oczy 3 razy dziennie solą fizjologiczną (jednorazowe ampułki kupisz w aptece).
Jeśli masz zaczerwienione brzegi powiek, smaruj je 3 razy dziennie solą filzjologiczną.
Gdy skóra na powiekach jest sucha, łuszczy się, natłuszczaj je olejem lnianym (lub z wiesiołka) raz dziennie. Podgrzej go, nasącz nimi waciki, i nałóż na 5 minut. Nadmiar delikatnie zmyj ciepłą wodą.
2. Gdy są wiotkie i coraz bardziej się marszczą
Staraj się je nawilżać i ujędrniać.
Rano i wieczorem po zmyciu makijażu wetrzyj pod oczy i na powieki pół łyżeczki olejku jojoba.
Zrób sobie serum. Zmieszaj 50 ml oleju z kiełków pszenicy z zawartością kapsułki witaminy A + E i kroplą płynnej witaminy C. Wsmaruj po pół łyżeczki 2 razy w tygodniu.
Przygotuj krem na noc. Połącz po 2 łyżki oleju z awokado i kokosowego, 4 łyżki masła shea (w aptece i drogerii, ok. 9 zł), 1/4 szklanki żelu aloesowego, zawartość kapsułki witaminy E. Wklep w skórę przed snem.
Dwa paski żelatyny namocz w wodzie i nałóż na powieki na 10 minut. Usuń wacikiem zwilżonym wodą.
3. Widać zasinienia i obrzęki
Zmniejszą je zimne okłady i masaże.
Zetrzyj schłodzone jabłko i dodaj 2 łyżeczki oleju ze słodkich migdałów (aby zagęścić papkę, możesz dodać 2 łyżeczki sproszkowanych). Połóż pod oczy i na powieki. Po 15 minutach spłucz letnią wodą.
Owiń w gazę kostki lodu i masuj zmienione miejsca przez 3 minuty. Zaparz 2 łyżeczki rumianku (lub mięty, szałwii albo natki pietruszki) w 0,5 szklanki wrzątku. Schłódź w lodówce, namocz w nich waciki i połóż na oczy na 10 minut.
Albo zmiażdż liście schłodzonej uprzednio świeżej mięty i połóż pod oczy na 5 minut.
Połącz posiekany pęczek natki (lub zblendowanej) z 2 łyżkami śmietany albo jogurtu. Połóż na powieki i zmyj po 10 minutach. Do szklanki wrzątku wrzuć garść suszonych płatków chabru. Gotuj 10 minut, ostudź. Namocz w płynie płatek kosmetyczny i dwa razy dziennie kładź je pod oczy na 5 minut.
To ci pomoże
Wsyp garść płatków róży do rondelka i zalej je wodą destylowaną (tak, by je przykryła). Gotuj na wolnym ogniu 20 minut. Gdy zaczną tracić kolor, zakończ gotowanie. Przestudź i przelej przecedzony płyn do słoiczka. Namocz w nim waciki i połóż je na powieki na 5-7 minut, dzięki czemu cienie pod oczami się zmniejszą.
Zobacz także: