Reklama

Agrest: Właściwości, uprawa i zastosowanie

Agrest jest łatwym w uprawie krzewem. Jak o niego dbać, by cieszyć się jego słodkimi owocami?

Jak wygląda agrest?

Agrest osiąga wysokość nawet do 150 centymetrów. Pędy agrestu są pokryte cierniami. Ilość cierni, podobnie jak wysokość krzewu, jest uzależniona od odmiany.

Agrest ma liście odznaczające się zielonym kolorem. Są lekko karbowane na brzegach. Roślina kwitnie od kwietnia do maja, a jej owoce dojrzewają już pod koniec czerwca. 

Można spotkać kwiaty agrestu w kolorze białym, żółtozielonym, czerwonym lub różowym. Natomiast owoce są zielone, żółte lub czerwone z rumieńcem. Skórka owoców agrestu może być gładka lub pokryta miękkimi włoskami.

Reklama

Jak dbać o agrest?

Agrest najlepiej sadzić jesienią na przełomie października i listopada. Powinien być posadzony w dołkach o głębokości około 40 centymetrów. 

Agrest lubi podłoże żyzne, próchnicze i wilgotne oraz ciepłe i nasłonecznione stanowisko. Nie powinien być narażony na wiatr. Gleba powinna mieć pH o wartości 6,0-6,5. 

Agrest należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie suszy. By krzew nie tracił wilgoci, warto zabezpieczyć go ściółką, która dodatkowo ochroni agrest przed chwastami. 

Nie ma przeszkód, by agrest zasilać nawozami organicznymi, ale sprawdzą się także nawozy mineralne. Wiosną można wykorzystać nawóz azotowy, a jesienią potasowy lub fosforowy. 

Ponadto agrest należy przycinać. Powinno się to robić pierwszej wiosny zaraz po posadzeniu, a w następnych latach przed rozpoczęciem wegetacji. Krzew jest odporny na mróz.

Czy agrest choruje?

Agrest jest narażony na choroby. Zazwyczaj choruje na antraknozę liści. Objawia się ona drobnymi brunatnymi plamkami. Zdarza się, że także owoce oraz niezdrewniałe pędy zostają porażone. Przyczyną są liście, które opadły w zeszłym sezonie, dlatego tez, by zabezpieczyć agrest przed chorobą, należy regularnie się ich pozbywać. 

Zdarza się także, że agrest choruje na mączniaka amerykańskiego. Na liściach oraz pędach pojawia się mączysty nalot, który prowadzi do zahamowania ich wzrostu oraz deformacji. Najpierw jest koloru białego, a później brązowego. Jeśli nalot pojawi się także na owocach, to nie nadają się one do spożycia. 

Dlaczego warto jeść agrest?

Uznaje się, że agrest ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeczyszczające. Agrest jest bogaty w witaminy B3, B5 i B6, a także witaminy A, C i E. 

Oprócz witamin agrest zawiera potas, magnez, wapń oraz mangan. 

Do tego agrest jest źródłem żelaza, błonnika i kwasu foliowego. Agrest może wpływać na obniżenie cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Ponadto pozytywnie wpływa na trawienie, układ nerwowy oraz narząd wzroku, a także zawiera mało kalorii i ma niski indeks glikemiczny.

Jak zrobić dżem z agrestu?

Owoce agrestu można jeść na surowo, ale także są stosowane jako dodatek do ciast i deserów, dżemów i konfitur. Świetnie sprawdzają się jako składnik nalewek oraz win. 

Do przygotowania dżemu z agrestu potrzebujemy kilogram owoców agrestu i 600 gramów cukru. 

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie owoców i pozbycie się ogonków oraz szypułek. Agrest należy lekko rozgnieść, zasypać cukrem i smażyć na wolnym ogniu przez trzy godziny. Ostudzony dżem smażymy ponownie na następny dzień w ten sam sposób.

Po tym czasie dżem z agrestu przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy. 

Czytaj więcej:

Rabarbar: Właściwości i zastosowanie

Cukier: Czym go zastąpić?

Fasolka szparagowa: Dlaczego tak chętnie po nią sięgamy?

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: agrest
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy