Alimenty w trakcie rozwodu

Kobiety, które chcą się rozwieść, nierzadko stają przed problemem, w jaki sposób uzyskać alimenty na dziecko lub dzieci od ich ojca.

Rozwodzisz się? Zadbaj o interes dziecka.
Rozwodzisz się? Zadbaj o interes dziecka.123RF/PICSEL

Do wyboru mają dwa sposoby postępowania.

● Wnieść pozew o alimenty jeszcze zanim zdecydują się na rozwód. Takie rozwiązanie ma trzy zalety.

Pierwsza: jest szybkie, bo sprawy alimentacyjne na rzecz dzieci rozpatrują sądy rejonowe, a tam procesy toczą się krócej niż w sądach okręgowych, które orzekają o rozwodach.

Druga zaleta: jest tanie, przede wszystkim dlatego, że sprawy o alimenty są zwolnione z kosztów sądowych.

No i trzecia zaleta: jest efektywne, bowiem prawomocny wyrok sądu przyznający alimenty na rzecz dziecka uprawnia kobietę do domagania się ich od ojca dzieci.

W najgorszym scenariuszu prawomocny wyrok alimentacyjny posłuży komornikowi jako podstawa do wyegzekwowania pieniędzy od ojca. Wybierając tę metodę, matka może spokojnie zaangażować się w sprawę rozwodową, bo jedna ważna sprawa, tj. ustalenie z czego będą żyły dzieci, została już załatwiona.

● Kwestię alimentów można również rozstrzygnąć w trakcie procesu rozwodowego. Sąd ma obowiązek ustalić w wyroku rozwodowym alimenty na wspólne małoletnie dzieci rozwodzących się rodziców.

Ale trzeba mieć na uwadze fakt, że wyroki w sprawach rozwodowych często zapadają po wielu latach procesu. Żeby zatem zabezpieczyć interesy dzieci w trakcie rozwodu, można złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa. Wówczas sąd nakaże ojcu dziecka płacić alimenty do ogłoszenia wyroku.

Anna Sulczewska

Zobacz również:

Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas