Aromatyczny olej śliwkowy

Aktualizacja

Olej śliwkowy to olej o wyjątkowym aromacie. Jako jedyny olej roślinny posiada tak intensywny, naturalny zapach: górna nuta to aromat owoców, nuta serca to delikatna woń migdałów, a podstawowe tło stanowi mocny marcepanowy akcent.

article cover

Olej śliwkowy to olej w 100% naturalny, pozyskiwany jest w wyniku wyciskania na zimno pestek śliwki. Sposób pozyskiwania oleju jest to bardzo ważny, ponieważ technologia produkcji wpływa na ostateczną jakość i skład. Najlepsze oleje są tłoczone na zimno, dlatego że, zawarte w nasionach witaminy i inne substancje czynne nie ulegają degradacji podczas produkcji.  Olej śliwkowy znalazł zastosowanie zarówno w kuchni jak i kosmetyce.

Olej z pestek śliwki jest bardzo zdrowy. Nie zawiera żadnych sztucznych dodatków - konserwantów lub dodatków zapachowych. Zawiera m.in.: Nienasycone Kwasy Tłuszczowe: Omega-9 i Omega-6, witaminę E (tokoferole), fitosterole.

Olej śliwkowy jako kosmetyk

Oleje roślinne to najstarsze środki pielęgnacyjne, ich stosowanie ma wielowiekową tradycję na całym świecie. Są niezwykle wartościowe dla naszej skóry, w odróżnieniu od parafin mogą wnikać w warstwę rogową naskórka, wspomagając naturalne funkcje skóry.

Warstwa rogowa jest najbardziej zewnętrzną, a więc najbardziej widoczną warstwą skóry. Jej rola w estetycznym wyglądzie człowieka jest bardzo ważna. Nieuszkodzona warstwa rogowa jest idealną barierą fizyczną. Chroni przed ciałami obcymi (chemikalia, bakterie, grzyby, wirusy) i jednocześnie zapobiega w dużej mierze utracie wody przez organizm.

Olej śliwkowy zawiera kwas linolowy (Omega-6), który należy do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Niezbędne to znaczy musimy pozyskiwać je z zewnątrz, ponieważ organizm nie potrafi ich sam wytworzyć. Przez wiele lat były zaliczane do witamin (witamina F).

NNKT są składnikami cementu międzykomórkowego (ceramidy) w warstwie rogowej naskórka, dlatego z łatwością wbudowują się w cement i uszczelniają go (uzupełniają brakujące lipidy).

NNKT charakteryzują się korzystnym oddziaływaniem na skórę:

  •  Łatwo się wchłaniają.

  • Mają właściwości przeciwalergiczne.
  • Zapobiegają powstawaniu odczynów zapalnych.
  •  Biorą udział w produkcji sebum, które tworzy płaszcz wodno-lipidowy zapobiegający wysychaniu zewnętrznych części warstwy rogowej i tym samym jeszcze bardziej hamuje ucieczkę wody.
  •  Hamują proces utraty wody. Wbrew obiegowym opiniom, nawilżanie skóry wodą nie daje trwałego efektu kosmetycznego. Jeśli woda nie zostanie zatrzymana w naskórku szybko wyparowuje do otoczenia. Dlatego najefektywniejszą metodą nawilżania skóry jest wzmacnianie naturalnych barier hamujących utratę wody.
  • Podobnie jak NNKT, fitosterole także są doskonałymi substancjami nawilżającymi. Fitosterole stanowią układy pochodzenia roślinnego. Ich właściwości zbliżone są do właściwości naturalnych składników łoju skórnego, są dobrze tolerowane przez skórę.

    Fitosterole łatwo wnikają do warstwy rogowej, ułatwiają przenikanie innych składników aktywnych preparatów kosmetycznych, nawilżają i zmiękczają skórę, mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe.

    Olej śliwkowy zawiera także witaminę E, która uważana jest za witaminę młodości. Jest dobrym inhibitorem wolnych rodników, które niszczą kolagen i elastynę w tkance łącznej skóry właściwej, powodując utratę sprężystości skóry co prowadzi do przyspieszenia powstawania zmarszczek.

    Działanie oleju śliwowego

    Olej śliwkowy ma działanie przeciwstarzeniowe, zmiękcza, regeneruje i uelastycznia skórę. Dodatkowo delikatnie aromatyzuje, nawilża, normalizuje metabolizm skóry, działa przeciwzapalnie. Olej śliwkowy jest lekki i delikatny, szybko się wchłania, nie zapycha porów.

    Olej śliwkowy może być stosowany bezpośrednio na skórę i włosy. 

    •  Do codziennej pielęgnacji skóry dojrzałej, wrażliwej, suchej, podrażnionej przez słońce — niewielką ilość oleju nanieść na oczyszczoną skórę twarzy i okrężnymi ruchami delikatnie wmasować zaczynając od szyi w górę.

  • Aromatyzujący i wzbogacający dodatek do kremów codziennego użytku, dla wszystkich rodzajów cer (przed nałożeniem kremu, rozetrzeć na dłoni kilka kropel oleju z kremem).
  •  Do pielęgnacji włosów. Jako odżywka — olej wmasować we włosy, owinąć ręcznikiem, po 20 minutach umyć głowę lub do pielęgnacji zniszczonych końcówek - niewielką ilość oleju wmasować w zniszczone i przesuszone końcówki włosów, nie spłukiwać.
  •  Do masażu ciała i twarzy, także jako dodatek do oleju bazowego (np. migdałowego).
  •  Jako baza do peelingu mechanicznego - w miseczce zmieszać olej z gruboziarnistą solą lub zmielonymi pestkami, następnie uzyskaną mieszanką masować ciało okrężnymi ruchami.
  •  Do pielęgnacji paznokci.
  • Przepisy na kosmetyki "home-made" :    wsposobnaturalny.blogspot.com

    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas