Bądź pewna siebie
Jesteś słaba, gruba, szef cię upokarza? Zrób coś z tym, choćby zacznij trenować aikido. To wymarzony sport dla kobiet. Pozwala odkryć w sobie nowe pokłady energii, nabrać pewności, zgubić zbędne kilogramy. Kształtuje sylwetkę i charakter.
Ta japońska sztuka walki powstała na bazie jujitsu, aikijitsu, kenjitsu. Ćwiczą ją gwiazdy światowego kina, między innymi Steven Segal. W Polsce powstaje coraz więcej sekcji, gdzie można trenować ten sport. Aikido oznacza drogę do harmonii, równowagi ducha i ciała poprzez pojednanie się z naturą. Celem treningów, zgodnie z filozofią aikido, jest przełamywanie własnych słabości, kształtowanie dyscypliny wewnętrznej. Ćwiczenia uczą zdolności koncentracji, pewności siebie i tego, jak bronić się w sytuacji, gdy stajemy się obiektem agresji fizycznej, ale też słownej.
Dzięki zastosowaniu technik aikido można pokonać nawet znacznie większego i silniejszego przeciwnika. Treningi nie obciążają kręgosłupa i stawów, nie wymagają dużej siły fizycznej ani akrobatycznych umiejętności, dlatego aikido może uprawiać każdy, bez względu na wiek. Jak twierdzi Marcin Velinov, mistrz japońskiej sztuki walki aikido, który prowadzi akademię Aikido IQ w Warszawie, tę formę ruchu uprawia coraz więcej Polek, nawet w dojrzałym wieku. Odpowiednio ułożony trening pomógł wielu z nich schudnąć, poprawić kondycję i samopoczucie.
- Dzięki tej sztuce walki kobiety nabierają odwagi, wiary we własne siły, uczą się asertywności i spostrzegawczości, panowania nad emocjami. Znajomość kilku prostych technik sprawia, że czują się pewniej. Aikido zmienia ich życie na lepsze. Marcin Velinov w swojej akademii stawia przede wszystkim na rozwój wewnętrzny. Kładzie nacisk na kształtowanie odporności psychicznej i elastyczne reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Regularny trening może nauczyć strategii pozwalających umiejętnie rozbroić ludzi nastawionych do nas wojowniczo, dzięki czemu nasze relacje z innymi staną się mniej stresujące.
Pozornie aikido wydaje się łagodną sztuką walki. Ruchy są płynne, wręcz taneczne, jednak aby osiągnąć taki poziom, trzeba ćwiczyć regularnie kilka lat. Ta dyscyplina wymaga doskonalenia przez całe życie. W ten sposób staje się dla wielu ludzi raczej sztuką życia niż tylko samoobrony. Oto garść praktycznych informacji, niezbędnych przed rozpoczęciem trenowania.
1. Zwyczajowy strój treningowy do aikido to białe kimono i biały pas. Ale na początek z powodzeniem wystarczą bawełniana koszulka i spodnie od dresu. Trening odbywa się na matach, boso.
2. Regularnie uprawiając aikido, wzmacniasz mięśnie brzucha i grzbietu, a przy okazji skutecznie przeciwdziałasz wadom postawy. Mogą ćwiczyć zarówno dorośli, jak i dzieci.
3. Każde zajęcia rozpoczynają się od ukłonu w siadzie seiza, czyli siadzie na piętach w kierunku instruktora. Kolejnym elementem jest rozgrzewka mająca na celu rozruszanie mięśni, stawów. Potem są ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie ciała, następnie nauka technik obrony, bezpiecznego upadania, amortyzującego siłę upadku.
4. Podczas ćwiczeń występuje podział ról. Uke to osoba atakowana, której zadaniem jest odpieranie ataku, tori - osoba atakująca.
5. Trening trwa około półtorej godziny i pozwala spalić 400 i więcej kcal. Stosuje się go również w terapii walki z otyłością.
6. W sytuacji zagrożenia aikido uczy, żeby: nie okazywać strachu, spróbować zachować spokój, stać w wyprostowanej pozycji, zachowując pewność siebie, nie pochylając głowy. Należy rozmawiać z przeciwnikiem spokojnie, nie wywołując agresji. Jednak nie patrzymy mu w oczy, tylko obserwujemy, co dzieje się dookoła, nie prowokujemy, staramy się zejść z linii ataku.
Mariola Bojarska- Ferenc
PANI 9/2012
Aikido pomaga zneutralizować agresję, osiągnąć porozumienie za pomocą technik samoobrony. Wymaga to wytrwałości i siły woli, których adepci uczą się poprzez wielokrotne powtarzanie układów.