Biżuteria jak nowa!
Kolczyki, naszyjniki i pierścionki dodają nam urody, ale tylko wtedy, gdy same wyglądają nienagannie. Podpowiadamy, jak o nie dbać.
To podstawowe akcesoria do czyszczenia biżuterii. Wyroby ze złota lub srebra, ozdobione szlachetnymi albo półszlachetnymi kamieniami zwykle wystarczy wypolerować miękką szmatką. Resztek mydła i innych zanieczyszczeń gromadzących się wokół kamieni pozbędziesz się za pomocą szczoteczki do zębów. Uwaga! Nie stosuj pasty do zębów, ponieważ związki fluoru i chloru mogą uszkodzić kamienie szlachetne.
Zmatowiałą złotą biżuterię nasmaruj sokiem z cebuli, cytryny lub octem jabłkowym i pozostaw do wyschnięcia. Następnie wypoleruj miękką szmatką. Złoto znów będzie lśniło. Zabrudzenia łatwo usuniesz, mocząc biżuterię w wodzie gazowanej z proszkiem do pieczenia. Szklankę wody wymieszaj z łyżką proszku i włóż do niej złoto. Pozostaw na godzinę, a następnie dokładnie osusz papierowym ręcznikiem. Możesz także zamoczyć wacik lub miękką szczoteczkę do zębów w gazowanej wodzie mineralnej, nasypać na nie trochę proszku do pieczenia i delikatnie pocierać zabrudzone miejsca. Potem opłucz w wodzie i dokładnie osusz.
Perły z czasem tracą blask. Zwłaszcza gdy leżą w szkatułce, zamiast zdobić szyję. Przywróć im połysk, kąpiąc je w wodzie z mydłem. Do miseczki z wodą dodaj 2 łyżki mydła w płynie, wymieszaj, włóż perły i umyj je szmatką. Następnie opłucz w zimnej wodzie i dokładnie wytrzyj. W taki sam sposób wyczyścisz wyroby z bursztynu. Po umyciu wypoleruj je szmatką.
Pierścionki i inne srebrne wyroby o gładkiej powierzchni łatwo wyczyścisz pastą z sody i odrobiny wody. Gorzej z łańcuszkami. Usunięcie ciemnego nalotu z ich ogniw zajęłoby Ci dużo czasu. Szybciej pozbędziesz się go dzięki aspirynie. Rozpuść dużą, musującą tabletkę lub dwie małe w szklance letniej wody i wrzuć do niej łańcuszki. Pozostaw na 10-15 minut, następnie opłucz i osusz. Jeśli ciemny nalot nie zniknie zupełnie, powtórz zabieg.