Cała prawda o nawilżaniu

Jeśli nie dostarczysz skórze odpowiedniej porcji wilgoci, zacznie się łuszczyć i szybko pojawią się na niej zmarszczki. Przesuszeniu może ulec każdy rodzaj cery, nawet najbardziej tłusta.

 
 © Panthermedia
Pawidłowe nawilżanie skóry opóźni jej starzenie
 © Panthermedia

Powierzchnię naskórka pokrywa tzw. ochronny płaszcz lipidowy. Jeśli jest szczelny, woda pozostaje w głębi ciała i skóra jest elastyczna. Należy więc tak pielęgnować cerę, aby nie uszkodzić ochronnego płaszcza i dostarczać jej wilgoci z obu stron.

Uszczelnianie z zewnątrz

W skład preparatów nawilżających wchodzą przede wszystkim lipidy i ceramidy oraz witaminy i wyciągi roślinne. Bardzo pomocne są kosmetyki z aloesem, algami i z wodą termalną. Przed parowaniem wody ze skóry chronią także emolienty – środki natłuszczające powstałe z parafiny, lanoliny lub wazeliny.

Sprawdzają się także balsamy zawierające m.in. mocznik, kwas mlekowy i masło karite (te składniki także natłuszczają). Podczas upałów sięgnij po mgiełki, ale pamiętaj, aby nadmiar wilgoci zebrać chusteczką (gdy tego nie zrobisz, jeszcze bardziej wysuszysz skórę).

Wilgoć od wewnątrz

Podczas upałów należy wypijać nawet 3 litry wody. Poprawisz trawienie, usuniesz toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii.

Zadbaj też o to, by w codziennym jadłospisie nie brakowało wit. A i cynku. Witamina występuje w tranie rybim, wątrobie, mleku, maśle i żółtkach jaj. Cynk znajdziesz w chudym mięsie, drobiu i rybach. Dostarcza go również kasza i chleb pełnoziarnisty.

Jak dobrze nakładać krem do twarzy?

Wystarczy cienka warstwa kremu. Nakładaj go równomiernie, od dołu twarzy ku górze i od środka na boki. Ruchy dłoni powinny być głaszczące. Krem można też delikatnie wklepać.

Gdy po 30 min. preparat nadal pozostaje na twarzy, należy go zebrać chusteczką i zmienić krem na lżejszy.

Jolanta Głodowska

Tele tydzień 27/2011

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas