Dojrzała cera u progu lata
Skóra nie lubi słońca. Możemy ją jednak ochronić przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Jak wygrać ze zmarszczkami
1. Winę za powstawanie zmarszczek ponoszą przede wszystkim promienie słoneczne. Przesuszają one skórę i sprawiają, że staje się ona cienka jak papier. Traci wtedy sprężystość i pokrywa się bruzdami.
2. Podstawą dbania o skórę twarzy, zwłaszcza o tej porze roku, jest jej nawilżanie. I to nie tylko od zewnątrz! Dobrze jest więc codziennie wypijać przynajmniej 2 litry wody mineralnej.
3. Po 40. roku życia warto stosować preparaty wypełniające zmarszczki. Najczęściej zawierają one cząsteczki kwasu hialuronowego i aminokwasy, które "pęczniejąc", wypychają zmarszczkę. Dodatkowo często pobudzają produkcję kolagenu. Taki preparat nakłada się bezpośrednio na bruzdę i delikatnie wmasowuje. W efekcie skóra jest jędrniejsza, a zmarszczki z każdym dniem coraz płytsze.
Na pomoc naczynkom
1. Uważa się, że naczynkom szkodzi przede wszystkim mróz. Tymczasem wysokie temperatury też nie są dla nich korzystne.
2. Przy skłonności do pękających naczynek lepiej zapomnieć o opalaniu twarzy. Wychodząc na słońce, zawsze trzeba zabezpieczyć ją kremem z filtrem. Dobrze żeby nie był on niższy niż 30 SPF.
3. Na noc warto stosować krem wzmacniający i obkurczający naczynka. W jego składzie powinny znaleźć się wyciąg z arniki, kasztanowca, witamina C. Sprawi on, że skóra stanie się odporniejsza na czynniki zewnętrzne, takie jak kurz, wiatr czy słońce.
4. Dobrze sprawdzą się również preparaty z antyoksydantami. Zwalczają one wolne rodniki, które są odpowiedzialne za uszkodzenia skóry.
Plamki w odwrocie
1. Skóra ze skłonnością do przebarwień jest szczególnie wrażliwa na słońce. Dobrze jest więc używać kremów z wysokim filtrem (od 30 do 50 SPF) nawet wtedy, gdy dzień wydaje się pochmurny.
2. Również podkład i puder powinny zawierać filtry UV.
3. Na noc stosuj kremy rozjaśniające - hamują aktywność odpowiedzialnych za plamki melanocytów.
Życie na gorąco 20/2011