Cellulit - jak go pokonać?
Cellulit, inaczej pomarańczowa skórka to zmora 85% kobiet. Unikasz basenów, bo wstydzisz pokazać się w bikini? Latem musisz rezygnować z krótkich spódniczek czy spodenek, bo twoje nogi wyglądają nieestetycznie? Wyjdź naprzeciw problemowi i rozpocznij walkę z cellulitem! Pokażemy ci jak skutecznie się go pozbyć i co robić, aby już nie wrócił.
Co to właściwie jest?
Cellulit jest bardzo powszechną przypadłością, która polega na niewłaściwym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, a także na nadmiernym jej nagromadzeniu w niektórych miejscach.
Estrogen - winowajca !
Zastanawiasz się skąd w ogóle bierze się cellulit? Wywołuje go hormon, zwany estrogenem. Organizm każdej z nas zawiera różną ilość estrogenu, dlatego u jednych kobiet cellulit nasila się bardziej, u innych mniej. W organizmach mężczyzn estrogen występuje w bardzo niewielkich ilościach - tłumaczy to, dlaczego nie muszą borykać się z problemem cellulitu.
Przyczyny cellulitu:
· niewłaściwa dieta;
· używki;
· brak ruchu;
· noszenie zbyt obcisłych ubrań i butów na wysokich obcasach;
· hormonalne środki antykoncepcyjne;
· geny;
· siedzący tryb życia.
Kogo najczęściej atakuje cellulit?
Cellulit może dopaść każdą z nas, bez względu na wiek czy wagę. Najbardziej jednak narażone są nastolatki, kobiety w ciąży i panie w okresie menopauzy.
Etapy rozwoju cellulitu
1. W pierwszym etapie cellulit nie rzuca się w oczy. Dostrzeżesz go dopiero po ściśnięciu skóry w fałdkę. W tej fazie zwalczysz go najłatwiej i najszybciej.
2. W etapie drugim zmiany są już widoczne gołym okiem zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Ściskaniu skóry w fałdkę będzie towarzyszył ból. Ta faza rozwoju cellulitu nie zagraża jeszcze twojemu zdrowiu, ale zapewne zepsuje ci humor.
3. Etap trzeci jest już poważniejszy. Poza tym, że cellulit jest jeszcze bardziej uwydatniony możesz odczuwać ból podudzi, ud i pośladków nie tylko podczas uciskania fałdki skóry, ale też podczas zwykłych codziennych czynności jak np. chodzenie.
4. W tym etapie skóra jest tak pofałdowana, że przypomina kalafior. Temu stadium towarzyszą bardzo silne bóle miejsc zaatakowanych cellulitem.
Jak skutecznie zwalczyć cellulit ?
Dieta i ruch na pierwszym miejscu! Balsamy i zabiegi nie pomogą pozbyć się pomarańczowej skórki, jeśli nie zmienisz swojego trybu życia. Przede wszystkim zmień nawyki żywieniowe. Jedz małe porcje, ale za to pięć razy dziennie. Tłuszcze i sól zastąp warzywami, owocami i rybami.
Ćwiczenia fizyczne pomogą ci utrzymać sprawność fizyczną, zgrabną sylwetkę, a także usunąć cellulit.
Pij 2-3 litry płynów dziennie. Najlepiej jeśli będzie to niegazowana woda mineralna, ewentualnie niesłodzone herbaty i soki bez dodatku cukru.
Naprzemienne prysznice. Spryskuj miejsca dotknięte cellulitem (a najlepiej całe ciało) raz ciepłą, raz zimną wodą - to poprawi krążenie i usprawni usuwanie toksyn z organizmu.
Masaże sprawią, że twoja skóra stanie się jędrna i sprężysta. Nie musisz jednak jeździć do spa i wydawać na nie fortuny. Wystarczy, że zaopatrzysz się w szorstką rękawicę lub masażer (obie te rzeczy kupisz w każdej drogerii) . Masaż wykonuj kolistymi ruchami od kostek, przez łydki, uda, pośladki, aż po brzuch.
· Kosmetyki. Peelingi i kremy także pomogą ci w walce z cellulitem.
Lepiej zapobiegać niż leczyć! - czyli co robić, by uniknąć cellulitu
· Zrezygnuj z używek (alkoholu, papierosów, kawy)
· Zastąp czarną herbatę zieloną - to pomoże ci usunąć z organizmu toksyny
· Zadbaj o odpowiednia dietę - unikaj fast foodów, soli, potraw smażonych i ciężkostrawnych, pij dużo wody
· Ćwicz! Możesz zorganizować nawet godzinę w tygodniu na ćwiczenia, ale bądź przy tym konsekwentna i systematyczna. Jeśli ustalisz, że będziesz ćwiczyła we wtorki od 19 do 20 to trzymaj się tego.
· Nie zapominaj o pielęgnacji swojej skóry. Regularne peelingi i codzienne nawilżanie balsamem zapewni twojemu ciału zdrowy i piękny wygląd.
Cellulit to nie to samo co cellulitis!
Słowa te są często używane naprzemiennie, jednak nie oznaczają tego samego. Cellulit to powszechna, opisywana wcześniej przypadłość, zwana inaczej "pomarańczowa skórka". Cellulitis natomiast jest bakteryjnym zapaleniem skóry.
Proste i skuteczne ćwiczenia antycellulitowe
1. Ćwiczenia ogólnorozwojowe, czyli ćwiczenia, które angażują więcej niż jedną partię mięśni: bieganie, pływanie, aerobik, jazda na rolkach, czy rowerze.
2. Ćwiczenia na konkretne części ciała zaatakowane przez cellulit. Najczęstszymi "ofiarami" pomarańczowej skórki są: uda, pośladki i brzuch. Mamy dla ciebie proste ćwiczenia, które pomogą ci w walce z cellulitem. Z pewnością znasz je z lekcji wf-u.
· Brzuszki
· Przysiady
· Wypady
· Świeca
· Nożyce (boczne lub pionowe)
· Skłony