Celozja pierzasta: Uprawa i pielęgnacja
Celozja pierzasta w niektórych częściach świata jest uznawana za chwast. Jednak po zapewnieniu jej odpowiednich warunków stanowi ozdobę balkonów, tarasów oraz ogrodów.
Jak wygląda celozja?
Można się spotkać z dwoma stanowiskami dotyczącymi kwestii podziału celozji na gatunki i odmiany. Pierwsze z nich mówi o tym, że to celozja srebrzysta jest gatunkiem, natomiast reszta z nich, w tym celozja pierzasta, to jej odmiany. Drugie stanowisko zajmują osoby, które twierdzą, że istnieją trzy podstawowe gatunki celozji: srebrzysta, grzebieniasta i pierzasta.
Celozja srebrzysta cechuje się srebrzystymi liśćmi oraz niewielkimi kłosami, które mają intensywny kolor. Natomiast celozja grzebieniasta jest bardzo charakterystyczną rośliną. Jej kwiatostan ma kształt grzebienia koguta.
Celozja pierzasta charakteryzuje się intensywnie zielonymi liśćmi, które mają podłużny lub lancetowaty kształt. Pierzasty kwiatostan jest osadzony na szczycie pędu, który składa się z małych i krótkich kwiatów. Przez to jest puszysty i miękki. Celozja pierzasta osiąga od 20 do 50 centymetrów. Można jednak spotkać się z wyższymi odmianami.
Celozje zazwyczaj są różowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe lub fioletowe.
Jak dbać o celozje?
Celozja to roślina jednoroczna. Sprawdzi się na kwietnikach, w pojemnikach, ogrodach przydomowych oraz jako kwiat cięty. Kwitnie od końca czerwca, a jej kwiaty cieszą oko do pierwszych przymrozków. Najlepiej sadzić ją pod koniec maja. Ważne, by między sadzonkami zachować około 30 centymetrów odstępu. Jeśli planujemy sadzić celozje w doniczkach, można to zrobić zdecydowanie wcześniej. W przypadku sadzenia celozji w ogrodzie maj jest odpowiednim miesiącem, w którym nie powinny pojawić się już przymrozki.
Celozje nie lubią chłodu oraz suszy, ale zastoje wodne także im nie służą. Lubią rosnąć w glebie próchniczej i przepuszczalnej. Celozje powinny być osłonięte od wiatru i posadzone w nasłonecznionym miejscu.
Najlepiej podlewać je 2-3 razy w tygodniu. W okresie suszy można to robić codziennie. Należy jednak pamiętać, że celozje nie lubią za dużej ilości wody.
Celozje można zasilać nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących.
Czy celozje chorują?
Celozje są narażone na choroby wywoływane przez grzyby. Może to być np. mączniak prawdziwy, który objawia się mączystym nalotem na liściach. Celozje są również podatne na plamistość liści charakteryzującą się rdzawym kolorem na liściach.
Dodatkowo celozje mogą być atakowane przez szkodniki takie jak np. mszyce.
Zastosowanie celozji
Celozje sprawdzą się w doniczkach na nasłonecznionych parapetach, tarasach oraz balkonach. Na rabatach dobrze wyglądają w towarzystwie niskich roślin.
Celozje znalazły zastosowanie jako kwiaty cięte, ponieważ w wazonie zachowują swój ładny wygląd przez długi czas. Ponadto mogą stanowić ozdobę jako ususzone kwiaty.
Zobacz także:
Funkia: Uprawa i pielęgnacja
Turkuć podjadek: Jak się go pozbyć z ogrodu?
Dichondra srebrzysta: Jak ją pielęgnować?
Zobacz także: