Christian Dior
Chciał, aby każda pani wyglądała i czuła się jak księżna. Wylansował takie elementy stroju kobiety - damy jak krótki sznur pereł na szyi, duży, biały kołnierz z lnu wyłożony na granatową sukienkę z wełnianej krepy i szal.
Christian Dior był synem bogatego przemysłowca. Dzieciństwo spędził w Granville w Normandii. Później przeniósł się do Paryża. W środowisku tutejszej awangardy założył własną galerię sztuki. Gdy w 1929 roku rozpoczęły się czasy Wielkiego Kryzysu, zaczął pracować, sprzedając swoje pomysły domom mody i pracowniom. W 1947 roku otworzył własne atelier na Avenue Montaigne 30, a dokładnie 13 lutego jego pierwsza kolekcja zachwyciła krytyków i dziennikarzy. Dior pokazał modę świeżą, zmysłową i elegancką, stworzoną dla nowoczesnych kobiet. Odrzucił masową modę funkcjonalną. Miejsce przeciętnej kobiety zajęła u niego dama w dopasowanym żakiecie, chińskim kapelusiku, mocno marszczonej spódnicy wirującej wokół kostek.
Prasa określiła jego kolekcję nowym mianem "new look", który stał się odtąd symbolem odrodzenia kobiecej urody. Wcześniej nieznany nikomu projektant ustalił modę na najbliższych 10 lat. Powojenny świat chłonął modę pełną luksusu i fantazji. Kolekcja Diora przeszła do historii również z innego powodu. Otóż podczas pokazu w 1947 roku modelki w strojach nowego projektanta zostały sfotografowane na tle zwykłego targu ma Montmartre. Tamtejsze przekupki zareagowały gwałtownie na widok kreacji uszytych z wielkiej ilości materiałów (do uszycia jednej Dior wykorzystywał 40 metrów materiału!) - pozrywały modelkom kapelusze, szarpały za włosy i obfite spódnice. Pokaz zyskał miano najbardziej żywiołowo przyjętego. Nie brakowało oczywiście złośliwych, którzy zarzucali projektantowi brak gustu i umiaru, zbyt wytworny i zbytkowy charakter jego mody, kpili też z jej teatralności. W tym czasie powstał też zapach konwalii Miss Dior'47, później pojawiły się też perfumy "Diorama" (1949) i "Diorissimo" (1956).
Imperium francuskiego kreatora rozrastało się błyskawicznie. Zakładał on kolonie w Londynie, Stanach Zjednoczonych, na Kubie. Styl Diora rozpoznawany był poprzez wielkorondowe kapelusze, baskiny żakietów, rękaw o długości 3, rękawiczki, sylwetki o linii liter H, A i Y, wyeksponowany biust i talię osy, luksusowe tkaniny. Wybrała go m.in. księżna Windsoru i Marlena Dietrich. Nie była to jednak moda dla ceniących przede wszystkim wygodę. Dior skrępował bowiem swoje klientki gorsetami, kazał chodzić im w szeleszczących falbanach i butach na szpilkach.
Mistrz znany był jako człowiek bardzo przesądny. Gdy przepowiedziano mu 10-letni sukces, żył i tworzył pod presją tej właśnie wróżby. Nieraz radził się wróżek, a jego pokazy odbywały się wyłącznie w szczęśliwy dla niego wtorek.
Christian Dior zmarł 24 października 1957 roku w Montecatini Terme. Jego imperium zarządzali potem kolejno Yves Saint Laurent (3 lata), Mare Bohan (prawie 30 lat), Gianfranco Ferre (1989 - 1996) i John Galliano (1996-2011), który odszedł w atmosferze skandalu. W kwietniu 2012 roku dyrektorem artystycznym domu mody Dior został Raf Simons.