Reklama

Ciemierniki w doniczkach

Kwitną w ogrodach zimą. Co robić, by dobrze poczuły się na parapecie?

Ciemiernik z działki trzymany zbyt długo w domu zmarnieje, bo będzie mu zbyt ciepło. Dlatego do uprawy doniczkowej wybierzmy ciemiernika białego lub mieszańce z ciemiernikiem ogrodowym H. hybridus.

Jeśli jednak zdecydujemy się na ogrodową roślinę w donicy i uda się ją przetrzymać przez zimę w domu, pamiętajmy, by jak najszybciej wiosną wróciła do gruntu.

Nie trzymajmy doniczki z rośliną koło kaloryferów. Ciemiernik, żeby zakwitnąć, potrzebuje niskiej temperatury, około 4°C. Zaś do dobrego samopoczucia kwitnącej już roślinie niezbędne jest rześkie powietrze o temperaturze nie wyższej niż 15°C. Nie będzie ciemiernikowi zatem przeszkadzało wietrzenie pomieszczeń.

Na parapecie zapewnijmy mu dużo światła, ziemię żyzną i próchniczą. I nie narażajmy na przesuszenie, bo będzie nie do odratowania.

Rozmnażać można tylko starsze rośliny. Dzielimy je ostrożnie, bo korzenie ciemiernika są bardzo wrażliwe i roślina bardzo źle znosi ich uszkodzenie. Podział karpy można robić nie częściej niż raz na cztery lata.

Pamiętajmy, że ciemiernik to roślina trująca! Nie mogą mieć do niej dostępu domowe zwierzęta.

Reklama

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy