Ciesz się dłużej piękną opalenizną
Jak pielęgnować skórę dojrzałą po letnich kąpielach słonecznych?
Muśnięta słońcem złota skóra wygląda pięknie, zdrowo i młodziej. Ale niestety, opalanie się bardzo ją przesusza. A im szybciej straci ona dobre nawilżenie, tym szybciej pożegnasz się z opalenizną i... przyspieszysz starzenie się skóry. Wtedy już na jesieni możesz zauważyć kilka dodatkowych zmarszczek. Aby temu zapobiec, potrzebujesz troszkę zmienić sposób pielęgnacji. Stosuj poniższe kuracje nawilżające, regularnie delikatnie złuszczaj naskórek i wprowadź dietę "po opalaniu". Ważne jest także nawilżanie organizmu od środka - pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie. A gdy zauważysz, że zdobyty latem brąz blednie, możesz go wzmocnić, stosując balsamy z samoopalaczem.
Opalenizna na diecie
Codziennie rano wypij szklankę świeżo wyciskanego soku z marchwi. Zawiera beta-karoten, który nie tylko nadaje skórze lekko złoty odcień, ale także regeneruje ją i przeciwdziała starzeniu się. Odmładzająco działają także koktajle z natki pietruszki i jarmużu.
Pilingować czy nie?
Do niedawna pokutowała opinia, że pilingowanie ciała ściera opaleniznę. Jednak usunięcie jej w taki sposób nie jest możliwe, ponieważ brązowy kolor znajduje się w skórze właściwej, a nie w naskórku. Złuszczanie jest wręcz zalecane, by skóra nie była przesuszona i matowa. Można go wykonywać nawet codziennie, ale pod warunkiem, że stosujemy delikatny kosmetyk. Taki, który nie podrażni naskórka.
Tego nie należy robić
Utrzymaniu opalenizny nie sprzyjają długie, gorące kąpiele, ponieważ bardzo wysuszają skórę. Lepszy będzie szybki prysznic w letniej wodzie.
Mycie się szorstką gąbką, gdy skóra jest jeszcze zaczerwieniona, może prowadzić do podrażnień. Przez 3 dni po opalaniu używaj delikatnej myjki.
Stosowanie perfumowanego mydła wysusza skórę. Zamień je na żel z olejkami nawilżającymi.
Domowa kuracja nawilżająca
Codziennie rano stosuj krem nawilżający po opalaniu. Pomoże odbudować warstwę lipidową naskórka i zapobiegnie przesuszaniu się jej. Wieczorem wklep olejek nawilżający, np. z awokado, arganowy lub jojoba.
Dwa razy w tygodniu zrób maseczkę, która nawilży skórę oraz zadziała kojąco. Zmiksuj miąższ awokado i dodaj do niego mleko kokosowe - tyle, aby powstała dość gęsta papka. Nałóż na skórę na 30 minut, po czym zmyj.