Co zrobić, by wnętrze było eleganckie i z klasą
Dobrze zaprojektowane wnętrze jest bazą dla mebli ruchomych, dodatków oraz innych mniejszych elementów. Musi być przestrzenią, gdzie czujemy się dobrze i jest dopasowane do naszych upodobań.
Daria Pacańska: Od czego zacząć projektowanie swojego wnętrza?
Aldona Banasiuk - Suchorzewska, projektantka wnętrz: - Projektowanie wnętrza należy rozpocząć od wyboru wymarzonego miejsca, które będzie miało potencjał - zwracajmy uwagę na dobry układ, nad którym architekt będzie miał szansę popracować i wydobyć z niego to, co najlepsze. Inwestorzy często zapominają o tym jak ważny jest dobór właściwej przestrzeni. Projektowanie zawsze zaczynam od dokładnej inwentaryzacji projektowanej przestrzeni- deweloperzy często przeskalowują meble, tak, aby zmieściły się na rysunku.
- W rzeczywistości bardzo często we wnętrzu wcale nie ma aż tyle miejsca. Taka baza jest podstawą do przygotowania układu funkcjonalnego. Planuję docelowy układ ścianek, rozmieszczenie pomieszczeń oraz ich określone przeznaczenie, każdy ma inne potrzeby, dlatego ten etap w projektowaniu, uważam, za najważniejszy.
Jak potraktować sezonową modę na kolory i dodatki?
- W swoich projektach wyznaję zasadę ponadczasowości - chcę aby wnętrze było eleganckie i z klasą. Dobrze zaprojektowane wnętrze jest bazą dla mebli ruchomych, dodatków oraz innych mniejszych elementów. Pamiętajmy, że wnętrze musi być przestrzenią, gdzie czujemy się dobrze i jest dopasowane do naszych upodobań. Kiedyś kategorycznie wystrzegałam się kolorów we wnętrzach, uznawałam tylko skalę szarości, kolory bardzo naturalne i stonowane. Jeśli któryś z moich klientów upierał się na kolor bardziej wyrazisty, zgadzałam się jedynie na dodatki takie jak poduszki czy zasłony.
- Do wszystkiego trzeba dojrzeć, również w projektowaniu. Polubiłam kolory, ale trzymam się zasady, której nauczyłam się studiując na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - należy pamiętać, żeby we wnętrzu znajdował się tylko jeden główny bohater, czyli jeden element dominujący, skupiający uwagę - mebel lub intensywny kolor na ścianie czy suficie. Jeśli malujemy sufit na czerwono, nie róbmy mu już konkurencji w postaci czerwonych poduszek na kanapie.
Jak stworzyć przytulne, ale uniwersalne pomieszczenie?
- Ponadczasowa baza to szlachetne materiały - drewno, kamień, beton. Decydując się na podłogę drewnianą, dobrze mieć na uwadze możliwość cyklinowania. Jeśli po kilku latach podłoga się zniszczy, albo po prostu kolor nam się znudzi, możemy tanim kosztem to zmienić.
Czego unikać?
- W projektach wnętrz doradzam unikania rozwiązań tymczasowych. Często, decydując się na taki krok, niby na chwilę, prowizoryczne rozwiązanie zostaje z nami na wiele lat. Niejednokrotnie klienci pytają mnie, czy lepiej czegoś nie dokończyć czy zrobić wszystko, ale z materiałów, które niekoniecznie dadzą nam gwarancję jakości której oczekujemy.
- To trudne pytanie, ale wiem, że często zrealizowanie całego projektu od a do z jest dużym wyzwaniem oraz brzmi przerażająco. Rezygnując z pewnych elementów i zostawiając je na później, zostajemy z dyndającą na kablu żarówką na 10 lat. Warto zrealizować projekt w całości.
Jakie elementy zawsze zrobią "dobrą robotę"?
- Właściwie zaprojektowane oświetlenie. Po pierwsze, prawidłowo dobrane lampy, po drugie, stworzenie wielu możliwości aranżacyjnych jeśli chodzi o światło. Lampy to biżuteria wnętrza, dodatkowo warto pomyśleć o doprojektowaniu dodatkowych scen oświetlenia, które będą wpływały na nasz nastrój. Na etapie projektowania poświęcam temu dużo czasu.
Czy funkcjonalne pomieszczenie może być ładne?
- Oczywiście, ale są to kwestie zupełnie niezależne. Tak samo, jak niefunkcjonalne pomieszczenie może być jednocześnie brzydkie, uroda wnętrza nie zależy od jego funkcjonalności.
Jak dobrać to idealne oświetlenie?
- To kolejny argument, który przemawia za tym, żeby do zaprojektowania wnętrza zatrudnić profesjonalistę. Każde wnętrze ma swój niepowtarzalny charakter i do każdego trzeba podejść w indywidualny sposób. Ważne są wielkości pomieszczeń, wysokość, strona świata, ilość i wielkość okien oraz jego przeznaczenie. Do tego klimat całego wnętrza.
Czy jest szansa żeby było tanio, ale jednocześnie ładnie i dobrze?
- Moim zadaniem jest nie tylko piękny projekt, ale i optymalizacja kosztów, często udaje się zaoszczędzić naprawdę dużo - dzięki przemyślanym zabiegom projektowym oraz zniżkom jakimi dysponują architekci. Przykładem szukania oszczędności może być korzystanie ze sprawdzonych gotowych rozwiązań. Jeśli brakuje nam budżetu na kuchnię wykonaną u stolarza, warto przemyśleć zakup mebli gotowych i dopasowanie ich do naszej przestrzeni. Warto również porównać wyceny u kilku różnych wykonawców, bo tutaj również można znaleźć spore oszczędności. Zainwestujmy w solidną bazę w postaci drewnianej podłogi, blatów, czy kafli w łazience, bo te elementy zostaną z nami na lata.
Możemy podać kilka zasad których warto się trzymać żeby dobrze się urządzić?
- Moją radą jest zatrudnienie architekta, który uważnie wysłucha naszych potrzeb i na ich podstawie zaprojektuje wnętrze dopasowane do naszych upodobań. Dobry architekt wnętrz to osoba, która już na etapie studiowania otrzymała solidną dawkę wiedzy na temat projektowania, ważne jest by architekt posiadał też duże doświadczenie które zdobywał na przestrzeni lat pracując przy różnych projektach.
- Warto przeanalizować portfolio i zastanowić się, czy ta osoba na pewno nam odpowiada. W zawodzie architekta, jak w każdym innym, żeby być zadowolonym z efektu końcowego musimy spotkać osobę która swoją osobowością, wiedzą i zaangażowaniem pomoże nam zrealizować marzenia.
Zobacz także: