Reklama

Reklama

Czemu onieśmiela nas kamera

63 proc. kobiet przyznaje, że zniszczyło własne zdjęcia. 36 proc. kobiet potwierdza, że zaczęły wstydzić się obiektywu aparatu w wieku 11-20 lat. Co się w nas zmienia, że zaczynamy wstydzić się aparatu czy kamery?

Badanie przeprowadzone na zlecenie marki Dove potwierdza, że kobiety są najsurowszymi krytykami własnej urody i będą aktywnie unikać sytuacji, w których ich wygląd znajduje się w centrum uwagi, takich jak np. pozowanie do zdjęcia. 

Forum: Zgubiłam się w tym życiu ~ orka13

Przy konfrontacji ze zdjęciem, na którym są widoczne, ponad połowa kobiet (55 proc.) widziała tylko negatywy i uznawała się za "nieatrakcyjną", "brzydką" lub "zbyt grubą". 77 proc. badanych kobiet wstydzi się aparatu fotograficznego, twierdząc, że często czują się skrępowane kiedy robi im się zdjęcie, ponieważ nie czują, że są piękne.

Reklama

Zawstydzone niezadowolone

Zakłopotanie związane z wyglądem i urodą jest główną przyczyną unikania obiektywu fotograficznego przez kobiety:

- ponad połowa kobiet (57 proc.) przyznała, że brak zadowolenia z własnego wyglądu ma negatywny wpływ na to, jak czują się przed aparatem fotograficznym;

- 65 proc. kobiet mówi, że kiedy ktoś robi im zdjęcie, bardziej niepokoją się o swój wygląd, niż gdyby miały przemawiać publicznie (47 proc.), wybrać się na pierwszą randkę (44 proc.) lub pójść na rozmowę w sprawie pracy (41 proc.);

- 36 proc. kobiet przyznaje, że zaczęły wstydzić się obiektywu aparatu w wieku 11-20 lat;

- 55 proc. kobiet wstydzi się pozowania do zdjęć bardziej niż 10 lat temu.

Kobiety nie uwieczniają wspomnień:

- 63 proc. kobiet zniszczyło własne zdjęcia;

- zniszczenie zdjęć cyfrowych jest jeszcze bardziej prawdopodobne niż papierowych odbitek (55 proc. wobec 25 proc.);

- 19 proc. kobiet nie ma zdjęć z wakacji, jakie zdarzają się raz w życiu, 14 proc. z własnego ślubu, a 17 proc. z narodzin dziecka;

- niemal 1 na 3 kobiety zaprzestała robić lub później zniszczyła zdjęcia z wakacji na plaży czy ważnego przyjęcia z przyjaciółmi/rodziną.

Forum: Dlaczego nikt mnie nie kocha? ~ Dorota29

Zdjęcia cyfrowe zwiększają wstyd kobiet przed robieniem sobie zdjęć:

- bycie oznakowaną na zdjęciu w serwisie społecznościowym powoduje, że ponad połowa kobiet czuje zakłopotanie związane z własnym wyglądem;

- niemal połowa (46 proc.) odznaczyła, wykasowała lub usunęła zdjęcie, na którym była widoczna;

- 41 proc. przed publikacją zdjęcia w Internecie skorzystało z korekty graficznej, aby poprawić swój wygląd.

Piękna to pewna siebie!

"Nieśmiała Kamera Dove" to akcja marki Dove mająca na celu współtworzyć świat, w którym piękno jest źródłem pewności siebie, a nie zakłopotania. Dlatego zachęca kobiety, aby ponownie przyjrzały się swojej urodzie i uwierzyły, że są piękniejsze niż sądzą. Zmiana postrzegania przez kobiety ich naturalnego piękna pozwala podnieść samoocenę i wydobyć ich potencjał.

Aby pomóc kobietom przełamać kompleksy związane z pozowaniem przed obiektywem aparatu fotograficznego, międzynarodowy ambasador samooceny z ramienia Dove, Jess Weiner sugeruje następujące wskazówki:

- Skończ z piętnującymi urodę komentarzami w stylu: "Wyglądam tak grubo", albo: "Mam dziś kiepską fryzurę". Negatywne określenia sprawiają, że każdy zaczyna martwić się o swój wygląd. Im więcej pozytywnych afirmacji wypowiesz na temat jej urody, tym bardziej wzrośnie twoja samoocena.

- Nikt nie jest doskonały. Pamiętaj, że "idealne" wizerunki celebrytów są od początku do końca wystylizowane i wyretuszowane przez zespół profesjonalistów. Nie ma czegoś takiego jak idealna uroda.

- I wreszcie, skoncentruj się na tworzeniu wspomnień. Kobiety nie powinny krytykować się za to, jak wyglądają na zdjęciu. Znacznie częściej powinny myśleć, jak to wspaniale będzie w wieku 70 lat przypomnieć sobie ten szczególny moment uwieczniony na zdjęciu - radość z pobytu na plaży z rodziną lub świętowanie z przyjaciółmi. Kiedy kobiety skoncentrują się na rodzaju wspomnień, jakie tworzą, stwierdzą, że ich twarz i ciało odprężą się, czego wynikiem będzie bardziej naturalny, szczery uśmiech i prawdziwa radość.

Pamiętasz, kiedy byłaś dziewczynką...

Dlaczego dorosłe kobiety kryją się przed aparatem, choć jako małe dziewczynki uwielbiały pozować do zdjęć? Marka Dove w swoim filmiku odwołuje się do chwil dzieciństwa, kiedy to każda dziewczynka uwielbiała pozować przed obiektywem aparatu fotograficznego, w pełni akceptując swoją urodę. Zachęca zwłaszcza matki, by uczyły swoje córki samoakceptacji i wiary w swoje piękno.

Forum: Ładnym ludziom łatwiej znaleźć pracę ~ anonimka36

Zobacz film:


Styl.pl/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy