Reklama

Reklama

Czy meszki są niebezpieczne? Domowe sposoby, by się ich pozbyć

Meszki są zmorą w ciepłe dni. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu traci swój urok przez kąsające meszki. Ich ugryzienie może prowadzić do gorączki i obrzęku. Jak je odstraszać domowymi sposobami?

Czy ugryzienie meszki jest niebezpieczne dla zdrowia?

Meszki atakują zazwyczaj od kwietnia do sierpnia. Za bolesne ugryzienia są odpowiedzialne samice, które potrzebują krwi do złożenia jaj. Ich ukąszenie jest bolesne. Objawia się małą, czerwoną plamką na skórze oraz obrzękiem. 

Ugryzienie meszki może prowadzić do poważnej choroby. Hararę, bo to o niej mowa, wywołuje ślina meszki, która jest wprowadzana do organizmu człowieka. Może to skutkować obrzękiem płuc. Najbardziej narażone są osoby pod wpływem alkoholu oraz niemowlęta. 

Ponadto ugryzienie meszki może wywołać gorączkę, wymioty i nudności, omdlenia, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Reklama

Sposoby na ugryzienie meszki

Jednym ze sposobów uśmierzających obrzęk spowodowanym ugryzieniem meszki jest rozpuszczona w wodzie soda oczyszczona. Wystarczy zamoczyć gazę w roztworze i przyłożyć w miejsce ugryzienia. 

Z obrzękiem poradzi sobie także gaza zamoczona w occie wymieszanym z wodą lub działający antybakteryjnie plaster cebuli. 

Krwawym śladom po ugryzieniu meszki sprosta napar z babki lancetowatej, która ma działanie przyspieszające gojenie ran. Z uciążliwym swędzeniem powinien poradzić sobie okład ze zsiadłego mleka. 

Co odstrasza meszki?

By uniknąć ugryzienia przez meszki, można zaopatrzyć się w specjalne aerozole oraz płyny i kremy, które mają działać odpychająco na meszki. Istnieje jednak kilka metod, które pozwolą pozbyć się meszek domowymi sposobami bez konieczności używania gotowych preparatów. 

Najprostszym sposobem uniknięcia ukąszenia przez meszki jest założenie ubrań, które osłonią całe ciało. Istotne jednak by były one jasnego koloru. Ciemny kolor działa na meszki zachęcająco. 

Kluczową rolę w walce z meszkami odgrywają niektóre zioła, których zapach odstrasza meszki. Pomoże posadzenie werbeny, szałwii, tymianku oraz mięty. Ponadto meszki nie przepadają za zapachem czosnku.   

Inną metodą, która powinna odgonić meszki, jest kawa. Mieloną kawę lub jej ziarna wystarczy podpalić. Najlepiej zrobić to na zakrętce słoika. Unoszący się dym sprawi, że będzie ich coraz mniej. 

Ponadto meszki nie lubią zapachu migdałów, wanilii, goździków oraz lawendy. Dlatego też, by je odstraszyć, można użyć olejków eterycznych o tych zapachach. Skuteczną pułapką na meszki może okazać się słoik wypełniony octem i cukrem lub wodą wymieszaną z płynem do naczyń. 

By meszki nie przedostawały się do domu, można zastosować moskitiery w oknach.

Czytaj więcej:

Agrest: Właściwości, uprawa i zastosowanie

Turkuć podjadek: Jak się go pozbyć z ogrodu?

Bałagan w mieszkaniu? Nie, to cluttercore

Zobacz także:

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama