Reklama

Mrówki w domu: Jak się ich pozbyć?

Mrówki w domu mogą okazać się uciążliwe. Pojawiają się w mgnieniu oka, lecz znacznie więcej czasu potrzeba, by się ich pozbyć. Istnieje jednak kilka sposobów, by odstraszyć mrówki.

Dlaczego mrówki pojawiają się w domu?

W domu mogą pojawić się nieproszeni goście, czyli mrówki. Wszystko przez to, że szukają miejsca, w którym znajdą pożywienie. Mrówki do domów mogą wchodzić m.in. poprzez nieszczelne okna. W związku z tym, by zapobiec przedostaniu się mrówek do domu, należy je uszczelnić i zagipsować wszelkie pęknięcia budynku, które ułatwią mrówkom dostęp do środka. 

Ważne jest również regularne wyrzucanie śmieci oraz sprzątanie okruchów z blatów. W ten sposób można uniknąć mrówek w domu. Istotne jest również szczelne zamykanie pojemników z żywnością.

Reklama

Jakie mrówki pojawiają się w domu?

Najczęściej spotykane w domu są mrówki faraonki. Potrafią budować gniazda w pomieszczeniach, zazwyczaj jest ich nawet kilka. Przez to szybciej się rozmnażają. Osiągają długość do czterech mm i charakteryzują się kolorem żółtym, brązowym lub ciemnoczerwonym. Z łatwością przedostają się do pożywienia i przenoszą na nie zanieczyszczenia. 

Mrówki gmachówki to zazwyczaj goście domów drewnianych. Lubią tworzyć gniazda w drewnie, dlatego też można je zauważyć w nieszczelnych listwach oraz w szczelinach drewnianej podłogi. W domu można spotkać również mrówki darniowe, rudnice oraz hurtnice.

Jak odstraszyć mrówki?

Mrówki mogą pojawić się zarówno w domu, jak i mieszkaniu oraz tarasie. W każdym z tych miejsc nie są mile widziane. Istnieje kilka sposobów, które odstraszą mrówki. Wystarczy użyć produktów, które znajdują się w prawie każdym domu. 

Jednym ze sposobów, który umożliwi pozbycie się mrówek z domu, jest cytryna. Jej kwaśny smak oraz zapach to czynniki, które je odstraszają. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny i wymieszać go z wodą. Tak przygotowaną mieszanką należy spryskać miejsca, w których chodzą mrówki. Wadą tej metody jest to, że jednorazowe użycie soku z cytryny nie jest skuteczne. Tę czynność należy wykonywać codziennie. 

Ponadto mrówki nie lubią czosnku. Jego intensywny zapach powinien sprawić, że mrówki znikną z domu. Warto więc kilka ząbków czosnku zalać wodą i zostawić na 24 godziny. Po upływie doby mieszankę należy ugotować i ostudzoną spryskać miejsce występowania mrówek. Na mrówki odstraszająco działa również ocet. 

Podobnie jak sok z cytryny, ocet należy rozprowadzić w miejscach, w których pojawiają się mrówki. Zamiast octu można też wykorzystać pieprz czarny. Wymieszany z wodą powinien działać odstraszająco. 

Innym sposobem, tym razem bez konieczności wykorzystywania wody, jest soda oczyszczona. Dobrze sprawdzi się również cynamon oraz proszek do pieczenia. Wystarczy rozsypać je na ścieżce wędrówki mrówek. 

Odstraszająco na mrówki działają również liście pomidorów oraz piołun.     

Czytaj więcej:

Szachownica cesarska: Pielęgnacja i uprawa

Dziewanna ogrodowa: Pielęgnacja i zastosowanie

Żyrandole do salonu. Jak zapewnić stylowe oświetlenie w pomieszczeniu?

Zobacz także:

  

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy