Reklama

Czy to trądzik dorosłych?

​Inaczej niż u osób młodych, występuje w dolnej części twarzy. Do jego powstania znacznie przyczynia się nieodpowiedni styl życia...

Objawia się powstawaniem zmian, zaskórników, krost, wyprysków najczęściej w okolicach żuchwy, brody i szyi, czasem na dekolcie i plecach. Przyczyną trądziku mogą być wahania hormonalne, ale zwykle wywołuje go styl życia: narażenie na przewlekły stres i silne emocje oraz niewłaściwa dieta. 

Zgubna jest w niej m.in. wysoka zawartość cukrów, przyczyniająca się do stanów zapalnych w organizmie oraz wzrostu produkcji androgenów, które potęgują pracę gruczołów łojowych. 

Duży udział w rozwoju choroby może mieć też nadwrażliwość organizmu na zanieczyszczenie powietrza, mocno przetworzoną żywność czy źle dobrane kosmetyki. Zmiany powstające na skórze w dojrzałym wieku dość ciężko się leczą - naskórek szybciej rogowacieje, jest twardszy, a ropne nacieki nie mogą łatwo wydostawać się na zewnątrz. Warto wybrać się do dermatologa. Na szczęście uciążliwy problem złagodzą też domowe leki i zmiana nawyków. 

Reklama

Wsparcie od wewnątrz

Ziele krwawnika doskonale wysusza wykwity na skórze. Łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku i odstaw na 15 minut do zaparzenia. Spożywaj 2-3 razy dziennie. 

Zmiany skórne złagodzi kłącze perzu. Łyżkę suszonych pędów zalej wrzątkiem i zaparzaj przez kwadrans. Pij 2 razy w ciągu doby - na czczo oraz godzinę po kolacji. 

Zielony owies ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza również gojenie się skóry. Dwa razy dziennie wymieszaj łyżeczkę sproszkowanego zielonego owsa w szklankę letniej wody i wypij. 

Pomocny jest też nagietek. Łyżkę kwiatów zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj przez 10 minut, przecedź. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki. 

>>> Czytaj dalej na kolejnej stronie <<<

Do nakładania na skórę

Nawłoć kanadyjska zmniejszy stan zapalny i oczyści cerę. Łyżkę suszonych liści, kwiatów i łodyg zalej szklanką wrzątku. Trzymaj pod przykryciem przez 40 minut. Uzyskanym naparem przemywaj twarz 2 razy dziennie - przed nałożeniem kremu pielęgnacyjnego. 

Czy wiesz, że płatki owsiane odżywiają skórę oraz wysuszają krosty i przyspieszają ich leczenie? Łyżkę zmielonych płatków zalej 1/2 szklanki wrzątku i odstaw do napęcznienia na 10 minut. Powstałą papkę nałóż na skórę twarzy na 15 minut. Rób maseczkę co wieczór przez co najmniej 3 tygodnie. 

Olej z orzechów włoskich doskonale oczyszcza i odżywia skórę, reguluje jej natłuszczanie oraz zapobiega stanom zapalnym. Co dzień zwilż wacik orzechowym tłuszczem i przemywaj twarz. 

Właściwa dieta

Aby wspomóc leczenie trądziku, wyklucz z menu żółte sery, wątróbkę, kawę, mocną herbatę, kakao, alkohol, majonez, a także cytrusy -  rozszerzają bowiem naczynia krwionośne, zwiększają ciśnienie krwi i nasilają objawy schorzenia. 

Objawy trądziku zaostrza też mięso i tłuszcze zwierzęce, dlatego jedz je nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Unikaj również ostrych przypraw (chili, pieprzu, curry), a także soli i sosu sojowego. 

Wskazane jest spożywanie pięć razy dziennie świeżych warzyw i owoców oraz przynajmniej trzech porcji ryb morskich w tygodniu. Pokarmy te wzmocnią skórę i złagodzą stan zapalny. Warto też sięgać po kasze. Zawierają dużą ilość makro- i mikroelementów, które działają antytrądzikowo.

Zobacz także:



Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy