Dawid Tomaszewski: Ubiór jest naszą najlepszą wizytówką
Każdy z nas powinien być świadomy tego, co ma na sobie, jak się ubiera - przyznaje projektant Dawid Tomaszewski, na co dzień mieszkający i projektujący w Berlinie.
Jak wspominasz swoje początki?
Dawid Tomaszewski: Jak sięgam pamięcią, już w dzieciństwie przejawiałam dużo uczucia do mody. Moja mama, która była również pod jej dużym wpływem, zaszczepiła we mnie pasję do mody. Wyobraź sobie: wyjścia do opery z pięknymi kobietami, ubrane w niesamowite futra, czy kapelusze. Wszystkie te bodźce spowodowały, że moda jest ważna. Jako dziecko widziałem, że będę pracować w modzie, nie mogło być na inaczej. Do dnia dzisiejszego ogromną rolą i wpływ ma współczesna sztuka, kultura muzyka.
Co jest najważniejsze w pracy projektanta?
- Moim celem jest stworzenie kolekcji nadającej się do noszenia, ale z drugiej strony kolekcja powinna ta powinna być niezwykła, jedyna w swoim rodzaju. Moim celem jest ubrać kobietę, aby czuła się kobieco, zmysłowo, a jednocześnie nie utraciła tożsamości.
W Polsce jesteś docenionym projektantem. Wiele osób zwraca uwagę na twoje kolekcje. Jakie są zalety tworzenia własnej marki?
- Kiedy prowadzisz swoją firmę czy markę, możesz uwierzyć, że to co robisz, przecież wkładasz tyle w nią energii. Sądzę, że ważne jest aby mieć jasną wizję swoich celów i cały czas do nich dążyć. Moda nie akceptuje błędów, dlatego ważny jest plan.
Jak odnajdujesz się w świecie mody? Czy jesteś jego częścią, czy próbujesz trzymać się z boku?
- Tworzę swój własny świat, w którym przekształcam swoje myśli i doświadczenia w kolekcje. Chyba jestem nonkonformistą.
Jak myślisz, jak będzie wyglądać przyszłość projektowania?
- Jeśli spojrzeć wstecz, głównie skupiano się na konsumpcji, a nie jakości. Główny nurt przemysłu związanego z modą opierał się na zglobalizowanej produkcji masowej. Dziś świadomość jakości i trwałość jest częścią filozofii projektowania i rosnącej tendencji zrównoważonego rozwoju. Celem jest, aby uniknąć strat, ale bardziej musimy myśleć o trwałości i odpowiedzialności.
Czy uważasz, że odzież nie ma tylko zdobić, ale także ujawnić wewnętrzne piękno właściciela?
- Wiesz, każdy z nas powinien być świadomy tego, co ma na sobie, jak się ubiera. Ubiór jest naszą najlepszą wizytówką.
Mówiło się, że polskie kobiety mają tendencję do naśladowania innych, że nie lubią eksperymentować. Czy uważasz, że teraz coś się zmieniło?
- Moim zdaniem, polskie kobiety zawsze miały elegancki sposób ubierania się. Opisałbym je jako ponadczasowe, ale w rzeczywistości nie sprawia im przyjemności częste eksperymentowanie
Czy Polska przyjmuje inne ubrania niż w Niemcy?
- Niemieckie kobiety nadal mają trudności z elegancją, Polki już nie.
Czy pracujesz już nad nową kolekcją?
- Tak, obecnie pracuję nad pre kolekcją i kolekcją jesień-zima 2015/2016.
Co cię inspiruje podczas pracy nad kolekcją?
- Moją stałą inspiracją jest sztuka. Dużo również czerpię z architektury, wystaw, muzyki, a przede wszystkim z mojego życia. Wszystkie te rzeczy grają ważną rolę i należą do moich głównych źródeł inspiracji. Moim wyznacznikiem to wyrafinowane kobiece ubrania.
Czy możesz powiedzieć, co będzie tematem nowej kolekcji?
- Przede wszystkim kolorowe tkaniny, a także elementy graficzne. Stworzę kolekcję dla kobiet i mężczyzn.
A co cię fascynuje poza modą?
- Szybkie tempo życia sprawia, że jest tak wyjątkowe. Jest inne niż sztuka, nigdy nie masz możliwości spocząć na kilka lat. Musisz też stworzyć coś nowego i pracować nad nowymi lepszymi rzeczami.