​Detoks od farbowania włosów. Może mieć negatywne efekty

Farbowanie włosów cieszy się popularnością wśród obu płci i osób w każdym wieku. Częsta zmiana koloru może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów. Jednak okazuje się, że zaprzestanie farbowania także może nieść ze sobą negatywne efekty.

Włosy po zaprzestaniu farbowania mogą się puszyć
Włosy po zaprzestaniu farbowania mogą się puszyć123RF/PICSEL

Farbowanie włosów: tęcza na głowie

Przyjmuje się, że dzięki zaprzestaniu farbowania włosów można powrócić do swojego naturalnego koloru. Jednak nie jest to do końca prawda. Po pierwsze, wiele zależy od rodzaju preparatu, jakiego używamy do koloryzacji. Farby tymczasowe, tj. szamponetki, spraye i pudry, poza tymi zawierającymi amoniak zmywają się łatwo i szybko. Nie pozostawiają przy tym odbarwień i w większości nie wpływają na głęboką strukturę włosa.

Jednak przy farbach stałych, które utrzymują się miesiąc i więcej oraz koloryzacjach profesjonalnych ingeruje się w strukturę włosów dla długotrwałego efektu. W dodatku przy wielu stylizacjach konieczne jest dodatkowo rozjaśnianie pasm, co mocno obciąża ich kondycję. W efekcie po odstawieniu farbowania, kolor włosów może nie być jednolity. Odrastające włosy mogą także różnić się odcieniem w porównaniu do pierwotnego koloru. Z powodu osłabienia zabiegami koloryzującymi włosy często stają się bardziej matowe i zszarzałe.

Kolor po odstawieniu farbowania  może być niejednolity
Kolor po odstawieniu farbowania może być niejednolity123RF/PICSEL

Najtrudniejszy jest powrót do naturalnego koloru przy włosach wielokrotnie rozjaśnianych. W tym przypadku struktura włosa jest najczęściej mocno uszkodzona, a skóra głowy osłabiona. Pierwotny balans pigmentu zostaje zaburzony. Włosy mogą żółknąć przy jasnych odcieniach, a odrastające na nowo cebulki w większości nie są w tym samym kolorze, co kiedyś - zmiana w barwie nie jest jednak tak drastyczna.

Koniec z farbowaniem, początek problemów

Rezygnacja z koloryzacji nie oznacza natychmiastowej poprawy kondycji włosów. To wymaga najczęściej sporo czasu i pielęgnacji. Po zaprzestaniu farbowania włosy stają się kapryśne, ponieważ muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji i braku wszystkich składników, jak polimery syntetyczne, środki powierzchniowo czynne, alkohole i pigmenty oraz dodatkowej powłoki, którą dotychczas otrzymywały. Mogą, zatem stać się rozdwojone, łamliwe i częściej wypadać przez pewien okres.

Poza tym, nie będą obciążone, więc staną się trudniejsze w stylizacji i układaniu. Warto na dłuższy czas zrezygnować ze stylizacyjnych zabiegów termicznych, jak suszenie, prostowanie, itp.

Włosy dokoloryzowane wymagają mocnego odżywienia
Włosy dokoloryzowane wymagają mocnego odżywienia123RF/PICSEL

Żegnajcie farby, witajcie odżywki

Z pewnością włosy farbowane przez dłuższy okres mocniej odczują odstawienie farb czy rozjaśniaczy. Będą potrzebowały więcej uwagi i pielęgnacji, by się stopniowo zregenerować. Może się okazać, że używamy więcej kosmetyków po zaprzestaniu farbowania, niż w jego trakcie.

Farbujesz włosy? Nie zapomnij o regeneracji!Newseria Lifestyle/informacja prasowa
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas