Odwodnienie

Odwodnienie jest stanem organizmu, kiedy zawartość wody spada w nim do takiego stopnia, który uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. Jest zagrożeniem życia, szczególnie dla dzieci oraz osób starszych.

Odwodnienie może być zagrożeniem życia
Odwodnienie może być zagrożeniem życia© Photogenica

Przyczyny odwodnienia

Do najczęściej spotykanych przyczyn odwodnienia zalicza się: biegunkę, wymioty, przyjmowania niewystarczającej ilości płynów podczas choroby z wysoką gorączką, brak uzupełnienia wody po intensywnym wysiłku fizycznym, oparzenia, spożywanie alkoholu i kofeiny, które mają działanie odwadniające.

Objawy odwodnienia

Człowiek może przeżyć bez wody od 4 do 7 dni. Długotrwały brak dostępu do wody prowadzi do osłabienia odporności, utraty siły, świadomości, zaburzeń widzenia, suchości w ustach, utrzymującego się bólu głowy, nudności, przyśpieszonego oddechu, skurczy, ograniczonego pocenia, a ostatecznie do śmierci.

Leczenie odwodnienia

Polega na podawaniu pacjentowi dodatkowej ilości wody oraz spożywaniu małych przekąsek z solą. Dodatkowo można samodzielnie zaopatrzyć się w dostępne w aptekach mieszkanki nawadniające. Zdrowa osoba, która ma prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oddaje mocz o kolorze jasno-słomkowym.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas