Dlaczego storczyk nie kwitnie

To pięć najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji tych kwiatów. Sprawdź, czy popełniasz któryś z nich.

Odpowiednio zadbana zieleń potrafi pięknie się odwdzięczyć
Odpowiednio zadbana zieleń potrafi pięknie się odwdzięczyć123RF/PICSEL

Źle go nawozisz

Nawoź go co 2 tygodnie nawozem dolistnym do spryskiwania roślin (dla epifitów) lub płynnym dla storczyków. Możesz też użyć nawozu dla roślin kwitnących, ale zrób roztwór o połowę słabszy niż zalecany.

Brak mu światła

Storczyki lubią miejsca jasne, ale nie mocno nasłonecznione (są wrażliwe na oparzenia).

Najlepiej będą się czuły na parapecie okna wychodzącego na wschodnią stronę, w przezroczystej, przepuszczającej światło doniczce.

Za często go podlewasz

Storczyki podlewaj dopiero, gdy podłoże przeschnie (co ok. 10 dni), ale za to obficie. Koniecznie miękką wodą o temperaturze pokojowej. Najlepiej to robić w misce lub wannie - podlej roślinę, odczekaj, aż wycieknie nadmiar wody i dopiero potem wstaw doniczkę do osłonki. 

Raz w miesiącu przetrzyj liście z kurzu. Użyj do tego ściereczki nawilżonej miękką wodą (twarda woda może zostawić białe plamy). 

Niewłaściwe podłoże

Częstym błędem jest przesadzanie storczyka do zwykłej ziemi, w której korzenie mają ograniczoną możliwość oddychania i z czasem gniją.

Większość storczyków (m.in. najbardziej popularny falenopsis) to epifity. W naturze nie rosną one w ziemi, tylko przyczepione do konarów drzew. Wodę i składniki pokarmowe czerpią z powietrza - przez liście i korzenie, dlatego nie wolno ich zasypywać ziemią. 

Epifity najczęściej uprawiamy w specjalnym podłożu, np. mieszance kory i włókien roślinnych, ale poradzą sobie także bez podłoża - przyczepione drucikiem florystycznym do kawałka pnia czy gałęzi. Storczyki bez podłoża trzeba często spryskiwać, nawet dwa razy dziennie.

Powietrze jest za suche

Wszystkie storczyki lubią wilgoć, ale np. falenopsisy lepiej sobie radzą w suchym powietrzu, a miltonie i katleje gorzej. 

Jeśli podejrzewasz, że twój storczyk nie kwitnie z powodu przesuszonego powietrza, przesadź go do szklanego słoja o szerokim wlocie lub do akwarium. Na dno wsyp warstwę węgla drzewnego, na nią podłoże dla storczyków. Posadź storczyk, podlej i zamknij naczynie. Otwieraj je, gdy na ściankach pojawi się woda. 

Zobacz także:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas