Dlaczego żyworódka nie kwitnie? Przestaw doniczkę w konkretne miejsce
Żyworódka, podczas gdy inne rośliny w okresie zimowym nie kwapią się do kwitnienia, zachwyca nasze oczy pięknymi, jaskrawymi kwiatami. Kiedy za oknem śnieg, roślina wprowadza do wnętrz naszych domów przyjemny, wiosenny nastrój. Zdarza się jednak, że przysparza problemów. Dlaczego żyworódka nie kwitnie? Oto kilka prostych zabiegów, aby zachęcić roślinę do wypuszczenia kwiatów.
- Żyworódka to roślina z gatunku kalanchoe i rodziny gruboszowatych, pochodząca z Madagaskaru. W naturalnych warunkach jest byliną, która może dorosnąć do wysokości nawet 3 metrów. W Polsce wielu miłośników znalazła szczególnie odmiana kalanchoe blossfeldiana, która zachwyca czerwonymi, żółtymi, pomarańczowymi lub różowymi kwiatami.
- Kalanchoe nazywa się również żyworódką lub płonolistem. Wszystko z uwagi na sposób, w jaki rozmnaża się roślina. Na końcu każdego liścia rośliny macierzystej znajdują się bowiem małe roślinki, które są gotowe do rozrostu już w momencie, w którym spadną na podłoże.
- Sięga po nią coraz więcej osób głównie z uwagi na fakt, iż kalanchoe kwitnie w okresie zimowym, kiedy dzień staje się krótki, a noc dłuższa. Podczas gdy inne kwiaty w trakcie zimowych miesięcy nie kwapią się do wypuszczenia kwiatów, kalanchoe zachwyca jaskrawymi listeczkami.
Kwiat żyworódka: jak pielęgnować?
Żyworódka należy do tych kwiatów, których pielęgnacja nie należy do szczególnie skomplikowanych. Wraz z zakupem tej rośliny należy zdać sobie sprawę, że w sezonie zimowym kwiat potrzebuje dużo światła. Dlatego też warto ustawić go w dobrze nasłonecznionym stanowisku, najlepiej na parapecie okna wychodzącego na południe. Latem uważajmy, aby nie doprowadzić do poparzenia jej liści. Nie wystawiajmy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, szczególnie w godzinach popołudniowych.
Optymalna temperatura, w której żyworódka wręcz obrodzi kwiatami, to około 10 - 15 st. C. W sezonie zimowym doniczkę należy ustawić w miejscu oddalonym od wszelkich źródeł ciepła. Kwiat podlewajmy systematycznie, co 10 - 14 dni. Proces ten należy powtarzać nieco częściej w okresie letnim, co 5 - 6 dni.
Tuż po okresie kwitnienia roślinę warto przyciąć. W ten sposób zachęcimy ją do ponownego wypuszczenia kwiatów. Pędy można skrócić nawet o połowę, usuwając je tuż nad pierwszą parą liści.
Dlaczego żyworódka nie kwitnie?
Mimo iż żyworódkę określa się jedną z najprostszych w uprawie roślin, zdarza się, że nie wypuszcza ona kwiatów. Powodów podobnego stanu rzeczy może być kilka. Podstawą jest odpowiednie oświetlenie rośliny. Niedostatek światła może bowiem wstrzymać kwitnienie rośliny. Powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie stoi doniczka z kalanchoe i ewentualnie zmienić jej miejsce.
Pamiętajmy również, iż od listopada kalanchoe nie powinno mieć dłuższego dziennego okresu oświetlenia niż 8 - 9 godzin. Dotyczy to zarówno światła naturalnego, jak i tego sztucznego, które mamy w mieszkaniu, np. włączonych lamp. Roślina powinna przebywać w ciemności np. od godziny 20 do 9 rano. W tym czasie warto przykryć są nieprzezroczystym pojemnikiem lub kartonem albo wstawić doniczkę do pomieszczenia bez okien lub szafy.
Brak kwiatów może być także spowodowany niedostatecznym nawożeniem. To powinniśmy wykonywać w okresie od maja do sierpnia, rozpuszczając nawóz płynny w wodzie do podlewania. Zahamowanie rozwoju kwiatów może wystąpić również w wyniku inwazji szkodników. Dlatego też dokładnie obserwujmy roślinę, a w razie jakichkolwiek niepokojących objawów - reagujmy.