Dobierz okulary przeciwsłoneczne

Nie tylko ochronią wzrok przed słońcem, ale mogą dodać elegancji. Powinny pasować do kształtu twarzy i do stroju. Ważny jest ich rozmiar, barwa szkieł i kolor oprawek. Pomożemy Ci wybrać najlepsze.

Okulary "miejskie", do codziennego użytku mogą być z plastiku. Są lekkie i odporne na zarysowania. Natomiast, gdy prowadzisz aktywny tryb życia i uprawiasz sport, wybierz poliwęglan - mocne i nietłukące się tworzywo
Okulary "miejskie", do codziennego użytku mogą być z plastiku. Są lekkie i odporne na zarysowania. Natomiast, gdy prowadzisz aktywny tryb życia i uprawiasz sport, wybierz poliwęglan - mocne i nietłukące się tworzywo123RF/PICSEL

Zwróć uwagę na kształt oprawek - poziome linie poszerzają twarz, a pionowe wydłużają. Okulary opływowe złagodzą ostre rysy, a okrągłe pogrubią twarz. Jeśli masz wysokie czoło, wybierz oprawki kończące się na linii brwi albo wyżej.

W rozmiarze XXL

Wciąż modne są okulary bardzo duże, ze szkłami zakrywającymi niemal pół twarzy. Oprawki mają masywne i kolorowe. Możesz zdecydować się nawet na kilka barw jednocześnie, ale wówczas zrezygnuj z innych kolorowych dodatków. Uważaj natomiast na oprawki w panterkę - nie będą pasować np. do kwiecistych sukienek.

Blondynki dobrze będą wyglądać w okularach złotych, brunetki w czerwonych, czarnych, srebrnych oraz szafirowych. Paniom rudowłosym pasują miedziane. Gdy masz jasną karnację, wybieraj oprawki połyskujące lub metaliczne.

Z filtrem, ale jakim?

Aby zwykłe okulary przeciwsłoneczne dały oczom pełną ochronę, powinny mieć filtr UV 400. Gdy uprawiasz sport, wybierz szkła z filtrem polaryzacyjnym. Neutralizują one oślepiające odblaski światła, np. od wody, piasku czy mokrego asfaltu, jednocześnie zwiększając kontrast.

Jeśli na co dzień nosisz okulary, to przeciwsłoneczne wybierz z fotochromem - przyciemnianie i rozjaśnianie szkieł następuje stopniowo, aby oczy mogły spokojnie przystosować się do zmiany sposobu widzenia.

Plastik czy poliwęglan?

Okulary "miejskie", do codziennego użytku mogą być z plastiku. Są lekkie i odporne na zarysowania. Natomiast, gdy prowadzisz aktywny tryb życia i uprawiasz sport, wybierz poliwęglan - mocne i nietłukące się tworzywo. Do okularów przeciwsłonecznych nie używa się już szkła (ze względów bezpieczeństwa).

Prostokątne: Idealne do twarzy okrągłej i wąskiej. Ich końce mogą też lekko unosić się ku skroniom.
Kwadratowe: Tak duże okulary nie nadają się do drobnej twarzy. Stylizowane na lata 60. są idealne do owalu.
Trójkątne (aviatory): Zaokrąglone u dołu odwrócą uwagę od mocnej żuchwy. Do twarzy o kwadratowym kształcie.
Okrągłe (lennonki):  Model wyjątkowo "trudny", bo niewielu osobom jest w nich dobrze. Trzeba mierzyć!

Kolorowe szkła

Pomarańczowe, różowe lub żółte można nosić nawet w pochmurny dzień. Brązowe, niebieskie, grafitowe lub szare są najpopularniejsze - dobrze chronią oczy i nadają się też do samochodu. Ciemno barwione (czarne) są idealne w górach, ale nie można w nich prowadzić auta.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas