Reklama

Domowy żel antybakteryjny

W ostatnim czasie na półkach w sklepach coraz trudniej znaleźć środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się zarazków. Za pomocą kilku składników możesz zrobić własny żel antybakteryjny.

Podstawy higieny

Pamiętaj, że użycie płynu antybakteryjnego nie zastępuje dokładnego umycia rąk wodą z mydłem. Czynność ta powinna trwać od 15 do 30 sekund (tyle, co refren ulubionej piosenki). Nie pomijaj obszaru między palcami i nadgarstków.

Żelu antybakteryjnego możesz użyć po umyciu dłoni, dla zwiększenia efektu. Używaj go w sytuacjach, kiedy nie masz możliwości umycia rąk, a przebywasz w miejscu publicznym (komunikacja, sklep).

Każdy płyn antybakteryjny ma działanie wysuszające, dlatego warto użyć kremu do rąk po dezynfekcji.

Co jest potrzebne?

Do zrobienia żelu antybakteryjnego potrzebny będzie przede wszystkim alkohol, najlepiej spirytus. Wódka czy inne alkohole nie będą skuteczne ze względu na niższe stężenie.

Reklama

Najprostszy przepis

Wymieszaj 200 ml spirytusu i 125 ml wody. Możesz dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Ma on intensywny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Ilość płynów możesz dowolnie zmniejszyć lub zwiększyć, ale pamiętaj o zachowaniu proporcji między nimi. Po zmieszaniu składników płyn będzie miał stężenie ok. 60 procent. Taka proporcja nie uszkadza skóry i dobrze dezynfekuje.

Aloesowy

Zmieszaj ze sobą osiem łyżek alkoholu i dwie łyżki żelu aloesowego.  Może to być także żel z liścia aloesu, hodowanego w doniczce, ale roślina musi mieć około dwa lata.


Gliceryna

Połącz ze sobą osiem łyżek spirytusu i dwie gliceryny. Kupisz ją w aptece za ok. trzy złote. Zamiast gliceryny możesz użyć innego olejku nawilżającego (arganowego, z awokado czy oliwy z oliwek).

Przechowywanie

Przygotowany płyn przelej do pojemnika po zużytym kosmetyku lub do pojemników używanych w czasie podróży (kupisz w sklepach kosmetycznych).

Przed każdym użyciem wstrząśnij płynem.

Żel możesz przechowywać przez dwa lub trzy miesiące. 

Zobacz także:


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: bakterie | koronawirus | żel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy