Reklama

Drzewa i krzewy w koralach

​Gdy w ogrodzie większość kwiatów już przekwitła, część liści z drzew i krzewów już opadła, na plan pierwszy wysuwają się kolorowe owoce. Zdobią ogród i są wielkim przysmakiem dla naszych skrzydlatych sprzymierzeńców.

Chruścina jagodna

Nazywana jest również poziomkowym drzewem, bo jej jadalne owoce w smaku przypominają poziomki. To bardzo interesująca dekoracja głównie na tarasy i balkony, a zimą do ogrodów zimowych. Dobrze znosi cięcie, dlatego czasem jest formowana w drzewko bonsai. 

Mahonia ostrolistna

To zimozielony krzew o grubych skórzastych liściach, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwitnie w kwietniu lub maju na złotożółto. Jej drobne kwiaty pachną ziołami. Jesienią pojawiają się owoce przebarwiające się na niebieskoczarny kolor, chętnie zjadane przez ptaki. Mahonia nie lubi przesadzania, wiec wybierz dla niej miejsce w cieniu i glebę lekką, próchniczną.

Reklama

Cytryniec chiński

To mało znane pnącze o wyjątkowo ozdobnych i jadalnych, kulistych owocach wykorzystywanych na przetwory lub do suszenia. Cytryniec lubi miejsca słoneczne, ale w półcieniu też sobie poradzi. Ważne jest to, by wybrać stanowisko osłonięte od wiatrów. Gleba musi być żyzna i wilgotna. Przez pierwsze trzy lata nie przynosi owoców. 

>>> Czytaj dalej na kolejnej stronie <<<

Ognik szkarłatny

To częściowo zimozielony krzew. Owoce pojawiają się już w sierpniu i utrzymują się do grudnia. W zależności od odmiany mają różny kolor - od żółtego do czerwonego. Owoce chętnie zjadane są przez ptaki, ale też wykorzystywane przez ludzi na sok, jako dodatek do dżemów czy konfitur. Dla ognika wybierzmy stanowisko słoneczne, osłonięte od mroźnych wiatrów. Zapewnijmy mu żyzną glebę zasobną w wapń. 

Cis

Jest gatunkiem długowiecznym (znane są osobniki, które osiągnęły nawet 1500 lat). Rośnie bardo wolno. Jest często wykorzystywany na żywopłoty lub jako roślinne rzeźby, gdyż świetnie znosi cięcie. Jego owoce są niezwykle dekoracyjne, ale oprócz czerwonej osłonki są trujące. Trujące są również igły. Lubi miejsca zacienione i glebę przeciętną lub żyzną.

Jarząb pospolity

Potocznie zwany jarzębiną, to niewielkie drzewo o małych wymaganiach glebowych i w pełni mrozoodporne. Owoce pojawiają się jesienią i wtedy jest to największa ozdoba ogrodu, a po przemrożeniu są idealne na przetwory i nalewki. Ale uwaga: dużą konkurencją są ptaki, które uwielbiają jarzębinę. 

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama