Dwie cery, wiele problemów
Słońce, wiatr, klimatyzacja – skóra latem przeżywa trudne dni. Najwięcej kłopotów sprawiają cery naczynkowa i trądzikowa. Jak je pielęgnować?
Cera naczynkowa
Podstawą dobrego wyglądu każdej skóry jest jej oczyszczanie. Latem to podwójnie ważne, bo na plaży używasz przecież dodatkowych kosmetyków, których resztki trzeba usunąć. Musisz też starannie dobrać kremy. Cera naczynkowa nie lubi wody gorącej, ani nawet ciepłej. Najlepsze są dla niej mleczka, które ją przy okazji nawilżą i wzmocnią. Dobrze sprawdzają się także płyny micelarne.
Jeśli używasz preparatów myjących, do ich spłukiwania używaj wody przegotowanej lub mineralnej. Do pielęgnacji stosuj preparaty zmniejszające przepuszczalność naczyń i łagodzące podrażnienia - kosmetyki powinny zawierać substancje uszczelniające naczynka i wzmacniające.
Jest to przede wszystkim rutyna, ekstrakt z oczaru, witaminy K i PP oraz wyciągi z arniki górskiej, kwiatów dzikiego mirtu oraz ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Korzystne efekty przynosi używanie kremów zawierających witaminę C oraz E, które wpływają na syntezę kolagenu.
Jak ją poznać?
Zanim pojawią się widoczne pajączki (rozszerzone lub popękane naczynka krwionośne), zdradzą ją rumieńce, pieczenie, swędzenie, a także opuchlizna.
Rady:
Dwie łyżki siemienia lnianego i łyżkę mięty zalej szklanką wrzątku. Po 20 minutach zioła przecedź i lekko wystudzoną papkę nałóż na twarz. Zmyj po 15 minutach.
Łyżeczkę miodu utrzyj z łyżeczką słodkiej śmietanki. Papkę nałóż na 20 minut.
Zetrzyj marchewkę i wymieszaj z łyżką jogurtu naturalnego oraz oliwy. Maseczkę połóż na twarz i po 15 minutach zmyj.
Obierz kiwi i drobno posiekaj. Dodaj łyżeczkę soku z cytryny i łyżkę mąki ziemniaczanej. Wymieszaj i nałóż na twarz na 20 minut.
Zmieszaj po łyżce rozdrobnionych liści kasztanowca i babki z łyżką płatków owsianych. Zalej szklanką wody, podgrzej i letnią nałóż na 20 minut. Zmyj letnią wodą.
Cera tłusta
Cerę tłustą oczyszczaj specjalnym żelem, który zdejmie z niej część tzw. płaszcza lipidowego, ale zostawi w spokoju głębsze warstwy naskórka. Do mycia używaj miękkiej szczoteczki.
Oczyszczoną twarz przetrzyj tonikiem matującym. Pamiętaj, że w przypadku skóry tłustej mniej znaczy lepiej, czyli im częściej będziesz ją oczyszczać (i wysuszać) silnymi środkami, tym więcej łoju będzie ona produkować.
To dlatego cera tłusta nie lubi słońca - wysuszona promieniami przez chwilę będzie wyglądać ładnie, ale po kilku dniach gruczoły nadrobią straty - będziesz się świecić podwójnie i na twarzy pojawi się dużo krostek.
W skład preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej wchodzą wyciągi z arniki, cyprysu, jemioły, oczaru wirginijskiego, wierzby białej, a także cynk, krzemionka, witamina B6. Nie mogą one natomiast zawierać wazeliny, olejów mineralnych, wosków, bo sprzyja to tworzeniu się zaskórników.
Z tego też powodu unikaj kosmetyków do opalania, które zawierają woski. Wybieraj te o lekkiej formule, z tlenkiem cynku. A co kilka dni stosuj maseczki.
Rozgnieć kilka truskawek, dodaj 3 łyżeczki mleka, pianę z białka jednego jajka i małą szczyptę sody oczyszczonej. Wymieszaj i nałóż na twarz na 20 minut.
Przekrój pomidor na pół i nacieraj nim skórę twarzy. Albo rozgnieć pomidora, dodaj łyżeczkę soku z cytryny i łyżkę jogurtu, połóż na twarz i po 5 minutach zmyj letnią wodą.
Ubij białko na sztywno i równomiernie rozprowadź na twarzy. Zmyj ciepłą wodą, gdy całkowicie zaschnie.
Zetrzyj ćwiartkę lub połówkę jabłka na drobnej tarce i połącz z łyżeczką jogurtu naturalnego, miodu i płatków owsianych. Papkę nałóż na twarz i zmyj letnią wodą po 10-15 minutach.
Na 15 minut połóż na twarz plasterki świeżego ogórka.
29/2014 Tele Tydzień