Dziewięć sposobów, jak najlepiej dbać o bibeloty

Gdy je regularnie konserwujesz, nie zniszczą się i zachowają ładny wygląd przez lata. Tym bardziej, że to nie tylko ozdoby, ale i cenne pamiątki.

Chcesz je wyczyścić? Zdziwisz się, jak pomocna może okazać się kiszona kapusta
Chcesz je wyczyścić? Zdziwisz się, jak pomocna może okazać się kiszona kapusta 123RF/PICSEL

Sposoby pielęgnacji dekoracyjnych figurek, puzderek, świeczników, flakoników i innych przedmiotów zależą od materiału, z którego zostały wykonane.

1. Roztwór amoniaku

Wyroby z żelaza przecieraj ciepłą mydlaną wodą z amoniakiem (łyżka płatków mydlanych i 2 łyżki amoniaku na 1 l wody). Ściereczką nasączoną amoniakiem usuniesz również śniedź (nalot) z drobiazgów zrobionych z miedzi i mosiądzu. Po przeschnięciu wypoleruj je odrobiną sproszkowanej kredy.

2. Olej lniany, sadza i nafta

Mogą być przydatne do usunięcia śladów rdzy. Po dokładnym oczyszczeniu w miejsce po plamie wetrzyj odrobinę oleju z dodatkiem sadzy. Możesz też posmarować przedmiot mieszaniną nafty i oleju (w proporcji 2:1). Pozostaw ją na 24 godziny, a później potrzyj miękką ściereczką. Jeśli to nie wystarczy, przetrzyj papierem ściernym, a potem starannie wyglansuj.

3. Terpentyna

Imitacje kutego żelaza wycieraj szmatką namoczoną w ciepłej wodzie i lekko skropioną terpentyną. A kiedy nieco wyschną, wytrzyj dobrze i wypoleruj.

Nałóż papkę z ziemniaków i mąki ziemniaczanej. Brud szybko zniknie
Nałóż papkę z ziemniaków i mąki ziemniaczanej. Brud szybko zniknie 123RF/PICSEL

4. Ziemniaczana pasta

Na przedmioty z brązu (stopu miedzi z cyną lub innymi metalami, mające złotawy, brązowawy kolor) nałóż miksturę ze startych ziemniaków i mąki ziemniaczanej (łyżka mąki na szklankę papki) i odstaw, aż wyschną. Potem czyść szczoteczką z naturalnego włosia i wyfroteruj flanelą z denaturatem.

5. Mieszanina soli i octu

Możesz nimi delikatnie smarować rzeczy zrobione z brązu (w proporcji 1:1). Z kolei zabrudzenia z przedmiotów miedzianych i mosiężnych wyczyścisz roztworem sporządzonym z 1 szklanki 10 proc. octu, dużej łyżki mąki pszennej i dużej płaskiej łyżki soli. Na koniec wypłucz w ciepłej wodzie i wyglansuj.

6. Sok z cytryny

Przyda ci się do odświeżenia np. mocno zabrudzonych figurek i świeczników. Wystarczy zanurzyć w nim miękką szczoteczkę i przetrzeć je. Na koniec spłucz dużą ilością ciepłej wody i wypoleruj.

Sok z niej zmieszaj z popiołem z kominka. Mikstura czyści na błysk
Sok z niej zmieszaj z popiołem z kominka. Mikstura czyści na błysk123RF/PICSEL

7. Kiszona kapusta

Odciśnij z niej sok, zmieszaj go z popiołem, np. z kominka lub z papierosów (2 łyżki na szklankę soku) i użyj do mosiądzu. Wcieraj szmatką w miejsca pokryte zielonym nalotem. Zmyj ciepłą wodą, nadaj połysk za pomocą irchy.

8. Mleko

Namocz na godzinę mosiężne drobiazgi w roztworze ze szklanki ciepłej wody i szklanki mleka 2-3,2 proc. ( zawiera kwas mlekowy będący rozpuszczalnikiem). Potem opłucz w letniej wodzie, wysusz i wypoleruj.

9. Pył z cegły

Gdy wyczyścisz mosiądz cegłą startą na proszek (tzw. mączką ceglaną, ok. 11 zł/1 kg), metal odzyska blask.

Zobacz również:

W trosce o środowisko – z czego zrobiona jest najnowsza płyta Natalii Przybysz?Styl.pl
Na żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas