FARBY DO WŁOSÓW - JAKIE WYBIERAĆ?
Farbowanie włosów jest bardzo często stosowaną procedurą zarówno u kobiet, jak również u mężczyzn. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy farbowanie nie zniszczy ich włosów. Jakie farby do włosów wybierać, żeby proces farbowania nie zaszkodził naszym włosom?
Wiele zależy od rodzaju stosowanych farb do włosów. Mogą się one znacznie różnić składem, a co za tym idzie, wpływem na nasze włosy. W zależności od zastosowanej farby do włosów, może on być szkodliwy lub korzystny.
W jaki sposób farby do włosów niszczą nasze włosy?
Proces farbowania jest reakcją chemiczną. Farbowanie polega na tworzeniu wiązań jonowych, wodorowych i połączeń adhezyjnych z białkami strukturalnymi włosów. Część z tych wiązań - wiązania wodorowe - jest na tyle słaba, że ulega zniszczeniu po kilkukrotnym umyciu głowy szamponem. To wyjaśnia, dlaczego ostateczna barwa włosów jest widoczna dopiero po 1-2 dniach od farbowania, gdy kilka razy umyjemy głowę. Wiązania jonowe również ulegają niszczeniu pod wpływem detergentów, ale bardzo wolno i stopniowo.
Dlatego dopiero po pewnym czasie kolor włosów staje się "matowy" lub pozbawiony blasku. Niejednokrotnie producenci farb dodają do nich amoniak i rezorcynę. Są to katalizatory reakcji chemicznej, zapewniają zasadowe środowisko reakcji, które sprzyja tworzeniu wiązań chemicznych. Ponieważ farbowanie włosów jest reakcją chemiczną - może szkodzić naszym włosom.
Jakie farby do włosów wybierć?
Odpowiedź brzmi: farby naturalne, niezawierające amoniaku i rezorcyny. Takie farby są obecnie oferowane przez niektórych producentów naturalnych kosmetyków.
Dzięki obecności naturalnych, roślinnych barwników, a także braku w swoim składzie amoniaku i rezorcyny, nie podrażniają skóry głowy, nie wywołują reakcji alergicznych, i nie uszkadzają włosów. Naturalne bawrniki roślinne - takie jak indygo - łączą się silnie z białkami strukturalnymi trzonu włosa na zasadzie adhezji. Ponieważ połączenia tworzą się bez obecności amoniaku i rezorcyny, barwienie włosów naturalnymi farbami nie ma charakteru niszczącego cebulkę i trzon włosa.
Ponadto, większość naturalnych farb do włosów zawiera kompleksy multiwitaminowe, o wysokiej bioprzyswajalności, dzięki temu barwienie włosów naturalnymi farbami roślinnymi jest nie tylko procesem nieuszkadzającym naszych włosów, ale zabiegiem wręcz odżywczym.
Podsumowując, barwienie włosów jest związane z chemicznym oddziaływaniem barwników i innych substancji zawartych w farbach do włosów. Żeby ograniczyć szkodliwy wpływ farb do włosów, należy wybierać naturalne barwniki roślinne,
bez amoniaku i rezorcyny, oferowane przez sklepy z kosmetykami naturalnymi.
Nasz kanał na YouTube: Neti Aneti
https://www.youtube.com/
channel/UCnAX2kPJ32Kyvr-BfTnDjkQ