Reklama

Farby do zadań specjalnych

Użyj ich zamiast kafelków albo magnetycznej tablicy. Nie tylko kolor jest ważny, także to, jakie pomieszczenie będziesz malować.

Nowoczesne farby mają dodatkowe właściwości, które warto wykorzystać. Nie chodzi tylko o możliwość ich mycia a nawet szorowania.

Do kuchni i łazienki

Szukaj farb, które: 

1. Są odporne na wilgoć, ścieranie i mycie

2. Chronią przed rozwojem bakterii i grzybów (np. zawierają silikon z dodatkiem czystego srebra, które ma właściwości bakteriobójcze).

Tablicowa

Można po niej pisać kredą. Od kilku lat jest hitem nie tylko w pokojach dziecięcych. Często wykorzystywana jest także w kuchni (pomaluj jedną ścianę albo jej fragment). 

Dostępna jest w różnych kolorach, niekoniecznie czarnym. Możesz pokryć ją własnymi notatkami lub dekoracyjnymi rysunkami, dopasowanymi do pory roku lub okazji. Są też farby tablicowe suchościeralne. Nałożone na dowolne powierzchnie zmieniają ją w białą tablicę, po której można pisać markerami i pisakami.

Reklama

Do płytek i terakoty

Pozwala w prosty sposób spektakularnie odnowić kuchnię lub łazienkę. Jest to bez porównania tańszy sposób niż kłopotliwa wymiana kafelków. 

Dla uzyskania optymalnego efektu należy położyć dwie lub trzy cienkie warstwy i pozostawić do wyschnięcia (na czas zalecany przez producenta). Farba wówczas twardnieje, dzięki czemu później jest odporna na ścieranie i zarysowania. 

Ceramiczna

Wyjątkowo odporna na zabrudzenia. Łatwo z niej zmyjesz nawet trudne plamy (np. po winie) czy rysunki wykonane flamastrem. 

Jej powłoka tworzy twardą powierzchnię, dzięki temu jest odporna na uderzenia. Ma najwyższą klasę odporności na szorowanie. Wadą jest wysoka cena. 

Farba magnetyczna

Zawiera opiłki żelaza i dzięki temu przyciąga magnesy. 

Dobrym pomysłem jest zastosowanie jej w kuchni. Możesz do niej przyczepiać słoiczki z magnetycznym dnem albo magnesy (tak jak na lodówkę). 

Z reguły jest w kolorze czarnym lub grafitowym, by nie były widoczne opiłki żelaza.

Ścianę pomalowaną tą farbą możesz pokryć też farbą akrylową w dowolnym kolorze lub farbą tablicową. Wtedy zyska ona podwójne właściwości.  

Zobacz także:


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: dom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy