Gładkie i jędrne ciało
Sprawdzą się jako skuteczne naturalne kuracje. Warto je wypróbować.
Oczyszczające solanki
Dzięki swoim właściwościom sól działa odtruwająco na skórę, usuwa też zmęczenie. Solanka może być zbyt wyczerpująca, dlatego jej temp. to ok. 37 °C, a czas jej trwania nie dłuższy niż 15 min. Na koniec weź krótki prysznic i odpocznij w ciepłym szlafroku przez ok. 30 minut. Korzystaj z takiej kąpieli 1-2 razy w tygodniu.
Przepis na zabieg: Do suchej wanny wsyp ok. 250-500 g soli kuchennej (lub zmieszanej z morską w proporcji pół na pół). Wlej gorącą wodę, a potem dopełnij letnią, tak by kąpiel miała odpowiednią temperaturę.
Peelingi solne, cukrowe
Nacieranie ciała kryształkami gruboziarnistej soli czy cukru pobudza mikrokrążenie, skutecznie ujędrnia i wygładza skórę. Domowym peelingiem energicznie masuj łydki, uda, pośladki, przesuwając się wyżej, a kończąc na ramionach. Ciało starannie spłucz letnim prysznicem. Zabieg najlepiej stosować podczas wieczornej kąpieli, co 7-10 dni.
Przepis na peeling: Zmieszaj 2-3 łyżeczki gruboziarnistego cukru lub soli z odrobiną żelu pod prysznic lub oliwy z oliwek. Możesz też do cukru lub soli dodać fusy z czarnej kawy (w proporcjach pół na pół).
Masaże octem owocowym
Zabiegi poprawiają napięcie skóry. Zapobiegają cellulitowi i wiotczeniu skóry piersi. Masaże warto stosować codziennie po wieczornej kąpieli. Wystarczy zmoczyć gąbkę w octowym eliksirze i kolistymi ruchami nacierać nią przez kilka minut ciało - od stóp poprzez nogi ku górze, brzuchowi i piersiom.
Przepis na eliksir: Zmieszaj 100 ml octu owocowego z 50 ml 96 proc. spirytusu (kupisz w aptece) i 10 kroplami aromatycznego olejku z mirry lub z tymianku. Mieszankę przelej do szklanej butelki i trzymaj w lodówce.
Depilacja cukrowa
Przepis na cukrową pastę: Zagotuj szklankę wody z 1,5 szklanki cukru i sokiem z połowy cytryny. Gotuj mieszankę tak długo, aż cukier całkowicie się rozpuści. Potem jeszcze trzymaj na wolnym ogniu ok. 45 minut, tak by pasta zyskała bursztynowy kolor. Przelej ją do miski i pozostaw do lekkiego ostygnięcia na ok. 10 minut (powinna mieć konsystencję plasteliny). Możesz kupić gotową pastę cukrową przez internet (np. naturalna Halaweh, ok. 11 zł - stosuj wg zaleceń producenta).
Trochę pasty rozgnieć w dłoniach i dociśnij do skóry "pod włos" tak, by oblepiła każdy włosek. Odrywaj ją zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Tę samą przykładaj kilka razy do różnych miejsc. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy włoski mają 2-3 mm. Polecamy dla skóry wrażliwej i z pajączkami.
Płukanka do włosów
Naturalny ocet jabłkowy warto wykorzystać do wzmocnienia kosmyków, przywrócenia im jedwabistego połysku i miękkości. Ma on lekko kwaśny odczyn pH, który jest zbliżony do pH skóry. Dzięki temu zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum i przetłuszczaniu się pasm.
Przepis na płukankę: Dodaj do letniej wody ocet jabłkowy (na 1 litr użyj 8-12 łyżeczek). Po każdym myciu głowy najpierw dokładnie spłucz szampon ciepłą wodą, a na koniec stosuj płukankę. Jeśli nie masz octu owocowego, dodaj do wody sok wyciśnięty z połowy cytryny.
Z arniką górską zapobiega trądzikowi. Zalej 2
garści ziela 1/2 litra octu. Odstaw na 2 tyg. w ciemnej butelce w ciepłe
miejsce. Wlej 8 łyżek płynu do ciepłej kąpieli.
Z melisą zmniejsza łojotok. Zalej 2 garści ziela
1/2 litra octu. Odstaw na 2 tyg. w ciemnej butelce w ciepłe miejsce.
Przecedź. Wlej 5-8 łyżek octu do ciepłej kąpieli.
Cytrynowa zwęża pory. 2-3 cytryny pokrojone w
cząstki zalej 1/2 l octu i odstaw na 2 godziny w misce. Przecedź i dodaj
do wanny napełnionej gorącą wodą.
Z rozmarynem poprawia ukrwienie. Dodaj do wanny napełnionej ciepłą wodą 3 herbatki rozmarynu zaparzone w 1/2 l wody, a potem wlej jeszcze szklankę octu.