Gładkie i jędrne ciało

Sprawdzą się jako skuteczne naturalne kuracje. Warto je wypróbować.

Kosmetyków z dodatkiem octu owocowego oraz soli nie należy stosować, gdy skóra jest podrażniona
Kosmetyków z dodatkiem octu owocowego oraz soli nie należy stosować, gdy skóra jest podrażniona123RF/PICSEL

Oczyszczające solanki

Dzięki swoim właściwościom sól działa odtruwająco na skórę, usuwa też zmęczenie. Solanka może być zbyt wyczerpująca, dlatego jej temp. to ok. 37 °C, a czas jej trwania nie dłuższy niż 15 min. Na koniec weź krótki prysznic i odpocznij w ciepłym szlafroku przez ok. 30 minut. Korzystaj z takiej kąpieli 1-2 razy w tygodniu.

Przepis na zabieg: Do suchej wanny wsyp ok. 250-500 g soli kuchennej (lub zmieszanej z morską w proporcji pół na pół). Wlej gorącą wodę, a potem dopełnij letnią, tak by kąpiel miała odpowiednią temperaturę.

Peelingi solne, cukrowe

Nacieranie ciała kryształkami gruboziarnistej soli czy cukru pobudza mikrokrążenie, skutecznie ujędrnia i wygładza skórę. Domowym peelingiem energicznie masuj łydki, uda, pośladki, przesuwając się wyżej, a kończąc na ramionach. Ciało starannie spłucz letnim prysznicem. Zabieg najlepiej stosować podczas wieczornej kąpieli, co 7-10 dni.

Przepis na peeling: Zmieszaj 2-3 łyżeczki gruboziarnistego cukru lub soli z odrobiną żelu pod prysznic lub oliwy z oliwek. Możesz też do cukru lub soli dodać fusy z czarnej kawy (w proporcjach pół na pół).

Masaże octem owocowym

Zabiegi poprawiają napięcie skóry. Zapobiegają cellulitowi i wiotczeniu skóry piersi. Masaże warto stosować codziennie po wieczornej kąpieli. Wystarczy zmoczyć gąbkę w octowym eliksirze i kolistymi ruchami nacierać nią przez kilka minut ciało - od stóp poprzez nogi ku górze, brzuchowi i piersiom.

Przepis na eliksir: Zmieszaj 100 ml octu owocowego z 50 ml 96 proc. spirytusu (kupisz w aptece) i 10 kroplami aromatycznego olejku z mirry lub z tymianku. Mieszankę przelej do szklanej butelki i trzymaj w lodówce.

Depilacja cukrowa

Przepis na cukrową pastę: Zagotuj szklankę wody z 1,5 szklanki cukru i sokiem z połowy cytryny. Gotuj mieszankę tak długo, aż cukier całkowicie się rozpuści. Potem jeszcze trzymaj na wolnym ogniu ok. 45 minut, tak by pasta zyskała bursztynowy kolor. Przelej ją do miski i pozostaw do lekkiego ostygnięcia na ok. 10 minut (powinna mieć konsystencję plasteliny). Możesz kupić gotową pastę cukrową przez internet (np. naturalna Halaweh, ok. 11 zł - stosuj wg zaleceń producenta).

Trochę pasty rozgnieć w dłoniach i dociśnij do skóry "pod włos" tak, by oblepiła każdy włosek. Odrywaj ją zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Tę samą przykładaj kilka razy do różnych miejsc. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy włoski mają 2-3 mm. Polecamy dla skóry wrażliwej i z pajączkami.

Płukanka do włosów

Naturalny ocet jabłkowy warto wykorzystać do wzmocnienia kosmyków, przywrócenia im jedwabistego połysku i miękkości. Ma on lekko kwaśny odczyn pH, który jest zbliżony do pH skóry. Dzięki temu zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum i przetłuszczaniu się pasm.

Przepis na płukankę: Dodaj do letniej wody ocet jabłkowy (na 1 litr użyj 8-12 łyżeczek). Po każdym myciu głowy najpierw dokładnie spłucz szampon ciepłą wodą, a na koniec stosuj płukankę. Jeśli nie masz octu owocowego, dodaj do wody sok wyciśnięty z połowy cytryny.

Z arniką górską zapobiega trądzikowi. Zalej 2

garści ziela 1/2 litra octu. Odstaw na 2 tyg. w ciemnej butelce w ciepłe

miejsce. Wlej 8 łyżek płynu do ciepłej kąpieli.

Z melisą zmniejsza łojotok. Zalej 2 garści ziela

1/2 litra octu. Odstaw na 2 tyg. w ciemnej butelce w ciepłe miejsce.

Przecedź. Wlej 5-8 łyżek octu do ciepłej kąpieli.

Cytrynowa zwęża pory. 2-3 cytryny pokrojone w

cząstki zalej 1/2 l octu i odstaw na 2 godziny w misce. Przecedź i dodaj

do wanny napełnionej gorącą wodą.

Z rozmarynem poprawia ukrwienie. Dodaj do wanny napełnionej ciepłą wodą 3 herbatki rozmarynu zaparzone w 1/2 l wody, a potem wlej jeszcze szklankę octu.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas