Glinka – kosmetyk idealny!
Dobierz dla siebie odpowiedni kolor, bo ma on znaczenie. A potem używaj do twarzy, ciała oraz do włosów.
Glinka zielona
● To najsilniej działająca spośród wszystkich glinek i najczęściej wykorzystywana do zabiegów. Ma właściwości dezynfekujące, absorbcyjne i gojące. Doskonale oczyszcza skórę, a także odżywia ją i regeneruje. Polecana jest szczególnie do pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej (m.in. reguluje wydzielanie sebum, zapobiega powstawaniu zaskórników i wyprysków, zwęża rozszerzone pory). Glinka zielona jest też wskazana do pielęgnacji skóry dojrzałej, ponieważ opóźnia procesy jej starzenia, wygładza, spłyca zmarszczki i rozjaśnia.
● Maseczka oczyszczająca: 3 łyżeczki glinki połącz z 3-4 łyżeczkami wody mineralnej, by powstała gęsta papka. Rozprowadź ją na czystej skórze. Zmyj po 10 min, zanim maska zastygnie.
Glinka czerwona
● Działa podobnie jak zielona, choć jest od niej łagodniejsza, dlatego poleca się ją do pielęgnacji skóry mieszanej i tłustej, ale tej wrażliwej, nadreaktywnej, np. naczynkowej (uszczelnia i obkurcza naczynka krwionośne). Glinka czerwona wspomaga też leczenie rumienia i trądziku różowatego oraz koi podrażenienia skóry.
● Maseczka kojąca: 4 łyże- czki glinki wsyp do miseczki i dodaj tyle wody mineralnej, by powstała papka o aksamitnej konsystencji. Rozprowadź ją na czystej twarzy i pozostaw na ok. 10-15 minut, zwilżając ją w tym czasie np. wodą termalną w sprayu lub kładąc wilgotną gazę. Maseczkę zmyj zanim zastygnie i stwardnieje.
Glinka żółta
● Mogą po nią sięgać panie, które mają cerę tłustą i mieszaną. Glinka oczyszcza skórę z toksyn, odświeża ją, reguluje pracę gruczołów łojowych, matowi. Jest odpowiednia też dla cery dojrzałej - wzmacnia ją, dostarczając niezbędnych minerałów. Glinkę żółtą można stosować również jako wzmacniającą maskę do pielęgnacji włosów osłabionych, wypadających i łamliwych lub z łupieżem.
● Maska do włosów: 5 łyżeczek glinki wymieszaj z 6 łyżeczkami wody i 4 łyżeczkami oliwy z oliwek. Maskę wetrzyj w skórę głowy. Po 10 minutach spłucz ją i umyj głowę ciepłą wodą i szamponem.
Glinka biała
● Łagodnie usuwa martwe komórki naskórka (jak peeling) i regeneruje. Polecana jest głównie do pielęgnacji cery suchej, delikatnej, wrażliwej lub ziemistej, matowej, wiotkiej. Ma również właściwości kojące i zabliźniające, dzięki czemu poprawia wygląd i koloryt skóry. Biała glinka jest bardzo łagodna, dlatego często wykorzystuje się ją jako składnik kosmetyków - cieni, pudrów oraz zasypek (również tych dla dzieci).
● Peeling do twarzy: 3 łyżeczki glinki wymieszaj starannie z 4 łyżeczkami wody. Papkę nałóż na twarz i wilgotnymi palcami masuj ją delikatnie przez 2-3 minuty.
Spłucz wodą.
Glinka błękitna
● Ze względu na swoje intensywne działanie, polecana jest szczególnie dojrzałym kobietom do pielęgnacji twarzy i ciała. Glinka błękitna głęboko wnika w skórę: odżywia, regeneruje i ujędrnia. Doskonale wygładza zmarszczki i bruzdy, przywraca skórze elastyczność, a także redukuje cellulit.
● Kąpiel antycellulitowa: przygotuj papkę z 5 łyżek glinki i wody. Dodaj ją do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Zanurz się w kąpieli na 10 minut. Dodatkowo stosuj okłady z glinki. Większą ilość papki rozsmaruj na udach, pośladkach, brzuchu i owiń ciało folią na 30 minut.
Glinka różowa
● To połączenie glinki białej (2/3) z glinką czerwoną (1/3). Zawiera m.in.: krzem, aluminium, żelazo, magnez, sód, potas, wapń i ma uniwersalne zastosowanie. Oznacza to, że można wykorzystywać ją do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, naczynkowej i ze skłonnością do podrażnień, ponieważ działa łagodząco oraz uszczelnia i obkurcza kruche naczynka krwionośne.
Ale doskonale sprawdza się także w przypadku nadwrażliwej lub szarej cery mieszanej i tłustej. Dzięki swoim właściwościom koi skórę, wzmacnia ją, odświeża i oczyszcza, wygładza i dodaje zdrowego blasku.
Gotowe kosmetyki na bazie glinek
● Samodzielnie przygotowanych maseczek, okładów czy kąpieli ze sproszkowanej glinki i wody nie można stosować codziennie. Ich działanie mogłoby być zbyt silne i np. spowodować reakcje uczuleniowe. Zwykle zaleca się, by sięgać po nie raz w tygodniu lub rzadziej. Za to w drogeriach znajdziesz wiele kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów, których receptury oparto na bazie glinek, ale wzbogacono też kompozycją wyciągów roślinnych i innych składników - tak, by można było stosować je codziennie (lub w zależności od stanu skóry czy włosów doraźnie). Po gotowe kosmetyki sięgaj więc bez obaw, nawet każdego dnia.