Groszek pachnący: Jak o niego dbać?

Groszek pachnący jest popularną rośliną. Jednak jego uprawa nie należy do prostych. Groszek pachnący ma kilka wymagań. Jak więc o niego dbać?

Groszek pachnący jest rośliną jednoroczną
Groszek pachnący jest rośliną jednoroczną123RF/PICSEL

Jak wygląda groszek pachnący?

Groszek pachnący jest rośliną pnącą i jednoroczną. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Pędy rośliny osiągają nawet dwa metry, a jej drobne liście przekształcają się w wąsy czepne. Kwiaty groszku pachnącego są zebrane w grona i mogą mieć kolor żółty, biały, różowy, pomarańczowy lub niebieski. 

Groszek pachnący można łatwo pomylić z groszkiem szerokolistnym, który nie ma zapachu. Ponadto jest on rośliną wieloletnią i kwitnie od czerwca do września. Kwiaty groszku szerokolistnego mają kolor biały lub różowy. 

Wysiew groszku pachnącego

Jednym z najprostszych sposobów wysiewu groszku pachnącego jest wysiew wprost do gruntu na przełomie marca i kwietnia. Dołki powinny być zrobione co 25 centymetrów. Wysiewa się w nich dwa nasiona, które należy regularnie podlewać. 

Innym sposobem jest wcześniejsze wysianie groszku pachnącego w skrzynkach lub doniczkach. Najlepiej zrobić to w lutym lub marcu i następnie trzymać je w szklarni lub inspekcie. W kwietniu groszek pachnący należy przesadzić do gruntu. 

Wcześniejsze wysianie groszku pachnącego w doniczkach sprawi, że zakwitnie on zdecydowanie szybciej niż ten wysiany wprost do gruntu.

Jak dbać o groszek pachnący?

Groszek pachnący lubi rosnąć w miejscach nasłonecznionych, w których dodatkowo jest osłonięty od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i mieć pH o wartości 7,0 - 7,5. 

W uprawie groszku pachnącego istotne jest jego nawadnianie. Roślina nie lubi suszy. W związku z tym można zastosować ściółkę, która ochroni groszek pachnący przed utratą wody.

Groszek pachnący można zasilać nawozami wieloskładnikowymi
Groszek pachnący można zasilać nawozami wieloskładnikowymi123RF/PICSEL

Groszek pachnący można zasilać nawozami o niskiej zawartości azotu lub nawozami wieloskładnikowymi, które są przeznaczone dla roślin kwitnących. Bardzo ważne jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Jeśli chcemy posadzić groszek pachnący na balkonie, należy wziąć pod uwagę, że doniczki muszą być duże, a rozstaw między roślinami powinien wynosić około 20 centymetrów. Groszek pachnący posadzony na balkonie również powinien być regularnie podlewany oraz nawożony. 

Zastosowanie groszku pachnącego

Groszek pachnący znalazł zastosowanie m.in. w ogrodzie. Zazwyczaj jest sadzony przy pergolach, ogrodzeniach i kratkach, ale także altanach i balkonach. Poprzez swój zapach często jest wykorzystywany jako kwiat cięty w wazonie.    

Czytaj więcej:

Celozja pierzasta: Uprawa i pielęgnacja

Sukulenty: Kwiaty, które sobie radzą

Funkia: Uprawa i pielęgnacja

Zobacz także:

Ewa Farna - Ciało [Official Music Video]
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas