Reklama

Reklama

Idealnie czyste buty zimą, pięć pewnych trików

Zacieki ze śniegu, błota czy soli, którą wysypywane są chodniki możesz szybko usunąć.

Zacieki ze śniegu, błota czy soli,  którą wysypywane są chodniki możesz szybko usunąć.

Zaraz po powrocie do domu

Szczotką i ewentualnie wilgotną szmatką oczyść buty z błota, kurzu, innych zabrudzeń czy solnych osadów. Nie pozwól im wniknąć w głąb skóry. Poluzuj sznurowadła. Zamszu i nubuku nie czyść wodą,  a specjalną szczoteczką przeznaczoną do tego materiału. 

Przemoczone buty

Susz je wyłącznie w temperaturze pokojowej, nigdy na kaloryferze, a tym bardziej suszarką do włosów! Do środka włóż stare gazety albo papierowe ręczniki. Eleganckie obuwie dobrze jest suszyć na prawidłach. Możesz też do butów wsypać trochę ryżu, który wchłonie wilgoć (potem wykorzystaj go do dokarmiania ptaków).

Reklama

Zacieki z soli

Zaplamienia na skórzanych butach usuniesz za pomocą czystej szmatki zamoczonej w wodzie  z octem (3 łyżki wody i 3 łyżki octu). Najpierw dokładnie, dwukrotnie przetrzyj te miejsca. Po chwili przetrzyj je szmatką zwilżoną wodą. Z butów zamszowych zacieki zmyjesz ściereczką nasączoną ciepłym mlekiem albo roztworem sody oczyszczonej  (łyżeczka sody na szklankę wody).

Buty nie będą przemakać

Zaimpregnuj je przy użyciu wosku pszczelego. Wosk rozgrzej, wstawiając pojemnik z woskiem do garnka z wodą a następnie wcieraj go w skórę.  Szczególną uwagę przykładaj do szwów. Buty zamszowe możesz impregnować jedynie za pomocą specjalnych preparatów. 

Nie stosuj pasty w płynie

Pastuj tylko dokładnie wysuszone i oczyszczone buty. Producenci obuwia zalecają pasty w kremie. Zdecydowanie odradzają stosowanie płynnych, bo niszczą one buty. Po pastowaniu odczekaj co najmniej 15 minut i dopiero wtedy wypoleruj buty. Zabieg warto powtórzyć.

https://allegro.pl/kategoria/obuwie-25952


Zobacz także:


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: buty | czyszczenie | zima | zacieki | sól | błoto | Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy