Reklama

Indukcja a kuchenka gazowa: Wady i zalety

Coraz popularniejsze stają się płyty indukcyjne, które zastępują klasyczne kuchenki gazowe. Warto jednak zauważyć, że każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety.

Jak działa indukcja?

Działanie płyty indukcyjnej opiera się na działaniu indukcji elektromagnetycznej. Oznacza to, że po postawieniu na płycie metalowego naczynia dochodzi do wytworzenia pola magnetycznego pomiędzy nim a płytą. W ten sposób na dnie naczynia powstają prądy wirowe, które prowadzą do nagrzania.

Wady i zalety płyt indukcyjnych

Główną zaletą płyt indukcyjnych jest przede wszystkim oszczędność energii. Uznaje się, że jest to nawet 25% w porównaniu z innymi płytami grzewczymi. Ponadto płyta dostosowuje powierzchnię grzania do powierzchni naczynia i przy tym czas nagrzewania jest również krótszy. W związku z tym, że płyta indukcyjna podgrzewa tylko dno naczynia, jest przez to bezpieczniejsza od kuchenki gazowej. Nie ma ryzyka poparzenia się, bo obszar dookoła jest zimny lub lekko ciepły. 

Kolejną zaletą płyt indukcyjnych jest łatwość czyszczenia. Płaska powierzchnia sprawia, że można doczyścić każdy brud bez ryzyka, że najtrudniej dostępne miejsce nie zostanie wyczyszczone. Dodatkowo w przypadku usterki płyty same powinny sygnalizować, gdzie leży problem. Rozwiązania można szukać w instrukcji. 

Reklama

Jednym z minusów płyt indukcyjnych jest to, że niezbędne są do nich ferromagnetyczne garnki i patelnie, które są wyprodukowane z myślą o indukcji. Płyty indukcyjne wytwarzają pole magnetyczne, które może mieć wpływ na urządzenia elektromagnetyczne takie jak np. rozrusznik serca. Warto pamiętać, że mają one ograniczony zasięg, więc bezpieczną odległość stanowią cztery centymetry dla wszystkich urządzeń magnetycznych. 

Jak działa kuchenka gazowa?

Działanie kuchenki gazowej wiąże się z tym, że przez główną rurę w kuchence płynie gaz. Za pomocą zaworów gazowych gaz jest rozprowadzany do poszczególnych palników. Do tego niezbędna jest iskra z iskrownika, która w połączeniu z gazem prowadzi do zapalenia palnika.

Wady i zalety kuchenki gazowej

Decydując się na kuchenkę gazową lub płytę gazową z palnikami, warto mieć na uwadze, że koszt jej zakupu jest zdecydowanie niższy niż płyty indukcyjnej. Dodatkowym plusem jest to, że w przypadku awarii prądu istnieje możliwość dalszego gotowania. Płyty gazowe zdecydowanie rzadziej ulegają usterkom niż te elektryczne. Użytkownicy kuchenek gazowych nie muszą martwić się o wymianę garnków i patelni. Tego typu płyty nie wymagają naczyń ferromagnetycznych.

Ważną kwestią jest sprawdzenie dostępności instalacji gazowej. Położona w nieodpowiednim miejscu zdecydowanie utrudni montaż. Przyrządzanie posiłków na płycie gazowej jest dłuższe nawet o 30 minut w porównaniu z indukcją. Płyta gazowa jest również trudniejsza, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Co więcej, istnieje większe ryzyko oparzenia.  

Wybór odpowiedniej płyty do kuchni nie jest łatwym zadaniem. Zarówno te indukcyjne, jak i gazowe mają wady oraz zalety. Kuchenka gazowa to klasyczne rozwiązanie, jednak nie zawsze pasuje do nowoczesnych wnętrz. Natomiast zastanawiając się nad indukcją, warto pamiętać o konieczności kupienia specjalnych garnków oraz patelni.

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy