Jak dbać o skórę w czasie upałów
Przegrzana, spocona, narażona na promieniowanie słoneczne słabiej pełni swe funkcje ochronne.
Gdy słoneczny żar leje się z nieba skóra szybko się odwadnia, jest poddana szkodliwemu działaniu promieni UV, narażona na oparzenia i odparzenia. Poznaj naturalne sposoby, które uchronią cię przed niechcianymi skutkami upalnej pogody i pozwolą w dobrej kondycji przetrwać lato.
Na bolesne odparzenia...
Tworzą się zwykle na udach, w fałdkach brzucha, pod pachami i piersiami. Skutecznie łagodzą je 15-minutowe kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku lub nagietka. Około 6 łyżek suszu zalej 500 ml wrzątku. Zaparzaj 10 minut, przecedź i wlej do wanny.
Po osuszeniu ciała, posmaruj zaczerwienienia żelem z liści aloesu lub wklep olejek z dziurawca wymieszany po równo z olejkiem z migdałów.
Przed odparzeniami i podrażnieniami skóry uchroni stosowanie talku, mąki kukurydzianej, ziemniaczanej lub białej glinki. Nanoś je na suche ciało.
...i oparzenia słoneczne
Okład z surowego ogórka ukoi ból. Warzywo włóż na pół godziny do lodówki. Pokrój w plastry, po czym połóż na spieczoną skórę. Pozostaw na 15-20 minut.
Zsiadłe mleko lub kefir, maślanka wyciągają z ciała wysoką temperaturę i wzmacniają tkanki. Pokryj grubą warstwą poparzone miejsca i zostaw na 20 minut. Spłucz chłodną wodą.
Kompres z ziemniaka złagodzi pieczenie. Surową bulwę obierz i zetrzyj na drobnej tarce. Nałóż papkę na rozpaloną skórę. Przykryj gazą i pozostaw na 30 minut.
Miód zmniejszy obrzęk, zaczerwienienie i zniesie ból. Nanieś go cienką warstwą na podrażnione ciało. Pozostaw na 10-15 minut, po czym spłucz letnią wodą. Powtarzaj zabieg 2-3 razy dziennie.
Przeciw nadpotliwości
Przez 2-3 tygodnie spożywaj herbatkę z szałwii. Wsyp do garnka 2-3 łyżki suszonego zioła i zalej litrem wody. Gotuj 5 minut. Po wystudzeniu przecedź. Popijaj po kilka łyków co godzinę, półtorej.
Dodawaj do kąpieli wywar z 500 g kory dębu gotowanej przez godzinę w 2 litrach wody. Kuracja zmniejszy aktywność gruczołów potowych. Powtarzaj ją 2 razy w tygodniu przez 20 minut.
Co pić i jeść w gorące dni?
Woda kokosowa nawadnia organizm lepiej niż niejeden napój izotoniczny. Warto też sięgać po wodę z miętą i cytryną - orzeźwia i zmniejsza odczucie gorąca. Zaś sok z pomidorów chroni skórę przed promieniami UV. W diecie nie może zabraknąć świeżych owoców, warzyw, ziaren, orzechów, fasoli, przetworów mlecznych i tłustych ryb - zapobiegają uszkodzeniom komórek.