Jak dbać o skórę wokół oczu?
Codziennie idealny krem, czasem maseczka albo serum. Co jeszcze trzeba wiedzieć, by dobrze wyglądać?
Łagodny demakijaż
Wybierz delikatny płyn, który oprócz substancji oczyszczających zawiera też łagodzące, m.in. wyciąg ze świetlika, alantoinę, d-pantenol. Zwilż płynem płatek kosmetyczny i przesuwaj nim po zamkniętej powiece, rozpoczynając od linii brwi i kierując się ku koniuszkom rzęs. Zmieniaj waciki do momentu, aż ostatni będzie czysty. Tak samo zmyj drugą powiekę. Jeśli pod okiem pozostanie smuga tuszu czy cienia, zetrzyj ją wilgotnym patyczkiem kosmetycznym. Gdy np. masz kłopot z usunięciem wodoodpornego tuszu, szybko i bezpiecznie zrobisz to za pomocą płatka zwilżonego oliwą z oliwek. Zabiegiem dopełniającym demakijaż jest kompresowanie oczu letnim naparem z kwiatów arniki górskiej (łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie).
Wzmacniający krem
Używaj kosmetyku pod oczy, który poprawia mikrokrążenie i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, a tym samym zapobiega cieniom. Taki krem zawiera m.in. wit. C, K, kofeinę, proteiny soi i ryżu, ekstrakt z arniki górskiej, kwiatu hibiskusa, ogórka. Rozprowadzaj go na wysokości oczodołów, wklepując od zewnętrznych kącików ku wewnętrznym, by nie naciągać skóry. Krem pod oczy przechowuj w lodówce - schłodzony skuteczniej usuwa obrzęki i sińce oraz ujędrnia skórę.
Sposób na worki
Obrzęki wokół oczu to skutek zalegania toksyn i płynów w naczyniach limfatycznych - powstają w nocy, kiedy krążenie jest spowolnione. Tworzeniu się tzw. worków zapobiegnie maseczka stosowana przed snem dwa, trzy razy w tygodniu. Może być gotowa, np. chłodząca, żelowa lub w formie nawilżanych płatków kolagenowych. Zmęczonej skórze wokół oczu ulgę przyniosą też maseczki lub okłady naturalne, np. z rozdrobnionego banana (rozjaśni skórę powiek) lub z plasterków świeżego ogórka (nawilży i ukoi podrażnienia).
Specjalne kuracje
Skóra wokół oczu jest kilka razy cieńsza i delikatniejsza niż na innych partiach twarzy. Dlatego chroń ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. w mroźne dni zabezpieczaj natłuszczającym sztyftem, a w słoneczne - dodatkowo ciemnymi okularami, które zapobiegają mrużeniu oczu i pogłębianiu się zmarszczek. Bardzo cienką, wiotką i odwodnioną skórę wokół oczu wzmacniaj serum, stosując je na noc. Odrobiną preparatu smaruj też górne powieki (uważaj, by nie dostał się do oczu).
Odprężające zabiegi
Jeśli po całym dniu czujesz, że oczy cię pieką, są suche i zmęczone (np. od komputera, jarzeniówek czy klimatyzacji), zapuść krople, tzw. sztuczne łzy i zamknij oczy na kilka minut, by odpoczęły.
Zmarszczki i worki pod oczami spłyci i wygładzi delikatny masaż. Opuszkami wskazujących palców masuj skórę pod oczami, np. podczas wieczornego nakładania kremu. Zataczaj kółeczka (rób to od zewnętrznych kącików oczu ku wewnętrznym). Na zakończenie masażu przez kilka sekund uciskaj opuszkami palców wewnętrzne kąciki oczu. Masaż pobudza krążenie krwi, działa jak drenaż i wspaniale relaksuje oczy.
Pielęgnacja rzęs
Oprócz zabiegów nawilżających, dotleniających i rozjaśniających skórę powiek, warto pamiętać też o rzęsach, które podkreślają urodę oczu. Codziennie wieczorem po demakijażu (przez miesiąc, dwa) nanoś na nie wzmacniającą odżywkę, która nawilża, zmiękcza i odbudowuje osłabione włoski, a także przyspiesza wzrost nowych (możesz pociągnąć nią także brwi). Taka kuracja świetnie sprawdzi się po zimie, kiedy rzęsy są bardzo osłabione, kruche i potrzebują intensywnej regeneracji.