Jak długo żyją kosmetyki?
Półki w łazience uginają się od nagromadzonych zapasów? Przygotuj pudło, czas na porządki! Przeterminowane kremy mogą szkodzić.
To im szkodzi
Staraj się przechowywać kosmetyki w zamkniętych opakowaniach. Nie lubią światła słonecznego, wysokiej temperatury i wilgoci. Dlatego dobrze jest przechowywać preparaty, zwłaszcza te do makijażu, z dala od łazienki, np. w szufladach toaletki. Korzystając z pudru czy cieni do powiek, nie zapomnij umyć pędzelków i gąbeczek. Są one siedliskiem bakterii, które przy następnym użyciu możesz przenieść do opakowania. Może się to skończyć zapaleniem spojówek lub infekcją skóry.
Lepiej wyrzucić
Jeżeli zauważyłaś, że Twój ulubiony krem zmienił konsystencję, a balsam, delikatnie mówiąc, źle pach- N nie, lepiej się ich pozbądź. Mętne perfumy, to zepsute perfumy. Używając ich, ryzykujesz podrażnienie skóry i odbarwienie odzieży. Prasowane kosmetyki zakończyły swoją przydatność, kiedy zaczynają się kruszyć lub przeciwnie - są twarde, a ich aplikacja jest niemożliwa. Przeterminowana pomadka warzy się na ustach. Lepiej nie ryzykować!
Średnia życia kosmetyków
Tusz do rzęs i eyeliner - 6 miesięcy od pierwszego użycia (pod warunkiem, że jest szczelnie zamykany i chowany do szafki, gdzie nie jest narażony na wysokie temperatury lub wilgoć;
Pomadki - 1-3 lata w zależności od składu;
Kosmetyki prasowane (pudry, cienie, róże) - 4 lata (muszą jednak być przechowywane w suchym miejscu, a gąbeczki i pędzelki trzeba dezynfekować);
Perfumy - po około pół roku mogą zmienić konsystencję. Zmiana koloru lub zmącenie, świadczą o ich przeterminowaniu.
Czym grożą przeterminowane?
Stare kosmetyki do malowania i pielęgnacji oczu zawierają niebezpieczne bakterie wywołujące m.in. zapalenie spojówek.
Pudry i podkłady mogą stać się przyczyną zakażenia, wystąpienia trądziku lub trudnych do wyleczenia podrażnień skóry.
Nieświeże kremy potrafią wywołać silne reakcje alergiczne, a przeterminowane produkty do depilacji - nawet oparzenia.
Marta Lewandowska