Reklama

Reklama

Jak łączyć wzory? Poznaj kilka prostych zasad

Wzory pomagają odświeżyć garderobę i uczynić codzienne stylizacje dużo ciekawszymi. W ostatnim czasie projektanci zachęcają nas do zabawy kolorem, fakturą oraz printem. Zarówno w modzie damskiej, jak i męskiej temat miksowania deseni jest obecny już od kilku sezonów.

Umiejętne łącznie wzorów nie jest jednak proste. Wymaga wiedzy, doświadczenia, a także świadomości własnej sylwetki. To trend dla odważnych osób, które nie boja się eksperymentować i lubią wyróżniać się w tłumie. Jeśli chcesz spróbować, poznaj podstawowe zasady łącznia printów, które ułatwią ci zadanie.

Nie przesadzaj

Łączenie wzorów to umiejętność, która wymaga praktyki. Jedną z najczęstszych rozterek, która dopada nas na początku eksperymentowania, dotyczy tego, ile printów ze sobą zestawić, by nie przesadzić i osiągnąć spójny efekt.

Chociaż nie ma limitu, który jasno określałby maksymalną liczbę deseni w stylizacji, jeśli dopiero zaczynasz, skup się na dwóch wzorach. Podstawą stylizacji mogą być klasyczne desenie, takie jak: paski, kropki, panterka a także niewielkie kwiaty.

Reklama

Mix dwóch printów to podstawa, od której warto rozpocząć naukę. Gdy jednak nabierzesz wprawy i poczujesz się pewniej we wzorzystych zestawieniach, nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiększyć liczbę deseni do trzech, a nawet czterech.

Zwróć uwagę na rozmiar

Najważniejsza reguła zestawiana ze sobą wzorów mówi, że printy zawsze powinny różnić się między sobą wielkością. Jeśli zatem podstawą twojej stylizacją są wąskie paski, pamiętaj, by zestawić je z dużo większymi grochami.

Z kolei, gdy decydujesz się na drobne kwiatki, połącz je z  wyraźną kratą. Dzięki zabawie wielkością, desenie nie zleją się ze sobą. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób unikniesz chaotycznego i groteskowego efektu, którego na początku eksperymentów obawia się wiele osób.

Bezpieczną opcją jest również miksowanie ze sobą tych samych printów o różnej wielkości. Małe kwiaty zestawiaj z większymi, tak jak robi to skandynawska marka Ganni.

Kolor jest ważny

Łącznie wzorów, które mają ten sam kolor przewodni, jest jednym z najbardziej bezpiecznych sposobów na rozpoczęcie przygody z miksowaniem printów. W tym przypadku spójność kolorystyczna zaczyna wybijać się na prowadzenie i stylizacja prezentuje się spójnie, mimo zestawienia ze sobą kilku deseni.

Monochromatyczny outfit wysmukla i wydłuża sylwetkę. Dodaje elegancji i jest niezwykle efektowny. Jeśli jednak lubisz eksperymentować możesz zdecydować się na kontrastowy dodatek, który podkręci całość. Warto wspomnieć, że chociaż wiele osób decyduje się na łącznie białych i czarnych wzorów, nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Biało-czarne mixy tworzą ciekawe optycznie zestawienia, trzeba jednak uważać, ponieważ bardzo łatwo jest przesadzić.   

Skup się na sobie

Wzory potrafią optycznie poszerzać oraz wysmuklać sylwetkę. Przed rozpoczęciem zabawy warto więc przeanalizować kształt figury i zastanowić się, co pomoże podkreślić twoje atuty.

Dzięki analizie sylwetki zdobędziesz świadomość, która ułatwi ci przyszłe eksperymenty. Jeśli jesteś niewielkiego wzrostu, przeskalowane, wyraźne printy mogą sprawić, że będziesz wyglądała na jeszcze drobniejszą niż w rzeczywistości.

Z kolei, jeśli cechuje cię wysoki wzrost, niewielkie wzory mogą zaburzyć twoje proporcje i wywołać karykaturalny efekt.

Pamiętaj także, że korzystna stylizacja to taka, w której czujesz się swobodnie i komfortowo. Nie przejmuj się błędami, z czasem nabierzesz wprawy i doświadczenia. Podczas zabawy wzorami to dystans jest najważniejszy!

***

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program

Zobacz także:

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy