​Jak pielęgnować skórę atopową

Najważniejsze zadanie to zmniejszenie świądu. Bo to on sprawia, że skóra boli i piecze. Drapanie przynosi tylko chwilową ulgę i znacznie więcej szkód - niszczy naskórek oraz pogłębia chorobę.

Masz tę chorobę skóry? Noś to zawsze w torebce. Przyniesie ulgę
Masz tę chorobę skóry? Noś to zawsze w torebce. Przyniesie ulgę123RF/PICSEL

Zasady, których należy przestrzegać

- Zrezygnuj z długich kąpieli, które wysuszają skórę. Letni prysznic, trwający do pięciu minut, to najlepsze rozwiązanie.

- Zamiast szorstkich ręczników używaj miękkich bawełnianych prześcieradeł. Nie trzyj skóry, bo to wyzwala świąd! Delikatnie przykładaj prześcieradło do mokrego ciała. Potem obowiązkowo natrzyj się dobrym preparatem natłuszczającym.

- Noś w torebce małe opakowanie wody termalnej. Gdy jesteś poza domem, a skóra zaczyna swędzieć i piec, spryskaj ją obficie wodą. Zaraz poczujesz ulgę.

- Nie noś ubrań wełnianych, ponieważ ich szorstka faktura rani wrażliwe ciało. Ubieraj się też stosowanie do pogody, bo każde przegrzanie lub zmarznięcie wyzwala świąd.

Kosmetyki tylko z apteki

Żadne luksusowe preparaty nie pomogą skórze atopowej. Zadziałają kosmetyki i dermokosmetyki z apteki, które zawierają odpowiednie składniki. Nawilżają i natłuszczają, łagodzą świąd, zmniejszają szorstkość i zaczerwienienie. Pomogą, ale trzeba je nakładać kilka razy w ciągu dnia.

Siarka w leczeniu AZS

Siarka to niezwykły pierwiastek. Sprawia, że włosy stają się mocne i błyszczą, a paznokcie przestają się rozdwajać. Niezwykle pomocna jest również w pielęgnacji skóry problematycznej.

Regeneruje naskórek, łagodzi stan zapalany i usuwa podrażnienia. Sprawia, że skóra staje się gładka i miękka. Dlatego preparaty z tym pierwiastkiem polecane są osobom borykającym się ze skórą wrażliwą oraz atopową.

Oczywiście najlepsze efekty daje stosowanie całej serii kosmetyków z siarką.

Wiesiołek - roślina przyjazna chorym

Chodzi zwłaszcza o olej z wiesiołka z pierwszego tłoczenia (35 zł/250 ml). Zawiera cenne składniki (m.in. kwas gamma-linolenowy GLA), które łagodzą objawy AZS. Olejem należy regularnie nacierać ciało. Zapobiega to utracie wody ze skóry i odbudowuje przestrzenie międzykomórkowe, dzięki czemu naskórek błyskawicznie się regeneruje.

Zobacz również:

Renata Przemyk: Dojrzałam jako kobietaStyl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas