Jak podlewać storczyki jesienią?

Storczyki są jednymi z najchętniej wybieranych roślin ozdobnych. Ich dekoracyjny charakter sprawił, że Polacy chętnie je kupują i uprawiają w swoich domach. Jednak błędy w pielęgnacji mogą przyczynić się do gnicia korzeni, zahamowania kwitnienia, a nawet obumarcia rośliny. Jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzeń w uprawie jest niewłaściwe podlewanie. W jaki sposób należy podlewać storczyki jesienią?

Storczyki
Storczyki123RF/PICSEL

Storczyki należą do roślin tropikalnych. Z jednej strony potrzebują obfitego podlewania, z drugiej nie znoszą przelania i wody stojącej w doniczce. Niektóre odmiany wymagają stałej wilgotności, inne potrzebują lekkiego przesuszenia podłoża między jednym a drugim podlewaniem. Kilka prostych wskazówek pozwoli odpowiednio zadbać o te rośliny i sprawi, że będą obficie kwitły.

Podlewanie storczyków. Jaka woda?

Woda prosto z kranu może zaszkodzić storczykom. Nie tolerują one nadmiaru chloru i wapnia. Najlepiej używać wody przegotowanej i dobrze odstanej (najlepiej kilka dni), deszczówki lub wody przefiltrowanej. Woda powinna mieć temperaturę pokojową.

Technika podlewania storczyków

Storczyki najlepiej podlewać rano. Wodę wlewamy do doniczki obficie, omijając liście. Szczególnie należy uważać, aby nie zalać stożka wzrostu rośliny, który znajduje się w jej centralnej części. Po około 15-30 minutach należy odlać nadmiar wody z podstawki. W przypadku storczyków doskonale sprawdza się podlewanie "od spodu", czyli w kąpieli. Doniczkę z rośliną wstawiamy do miski z wodą i czekamy, aż podłoże przesiąknie wilgocią, a następnie wyjmujemy doniczkę i ustawiamy na podstawce. Ta metoda pozwala uniknąć niebezpiecznego dla tych roślin zalewania rozetki i moczenia liści.

To bardzo towarzyska  roślina. Najlepiej  się czuje w  grupie innych sabotków
To bardzo towarzyska roślina. Najlepiej się czuje w grupie innych sabotków123RF/PICSEL

Jak często podlewać storczyki?

Aby uniknąć błędów, warto zapoznać się wymaganiami, jakie mają poszczególne gatunki storczyków.

Popularne Phalaenopsis lubią, kiedy podłoże miedzy podlewaniem lekko przeschnie. Latem podlewamy Phalaenopsisy co 4-7 dni. Jesienią i zimą, kiedy rośliny przechodzą w okres spoczynku, nie częściej niż raz w tygodniu. Warto pamiętać, że w tym czasie storczyki wymagają zmiany stosowanego nawozu na tzw. nawóz jesienny (z wyższym stężeniem fosforu i potasu w stosunku do azotu). Inne lubiane i chętnie kupowane w Polsce storczyki to Paphiopedilum (Sabotek). Paphiopedilum nie toleruje przesuszonego podłoża, ponieważ nie wytwarza pseudobulw, w których mógłby gromadzić wodę. Tego storczyka również nie można przelewać, ale podłoże musi być cały czas lekko wilgotne. Począwszy od jesieni sabotki podlewamy jednak nieco bardziej oszczędnie, ograniczamy też nawożenie.

Orzechy mają dużo kalorii. To po co je jeść?Interia.tv
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas