Reklama

Jak przedłużyć żywotność tulipanów w wazonie? Oto kilka domowych sposobów

Wiele osób decyduje się na dekorację w postaci kwiatów w wazonie. Dość często wybór pada na tulipany. Jedynym minusem jest to, że nie utrzymują świeżości przez długi czas. Istnieją jednak domowe sposoby, by przedłużyć żywotność kwiatów w wazonie.

Jak przedłużyć żywotność tulipanów w wazonie?

Kwiaty w wazonie to wyjątkowa ozdoba. Dodają lekkości i koloru każdemu wnętrzu. Wraz z nadchodzącą wiosną wiele osób stawia na tulipany, które również mogą stanowić prezent na wiele okazji. 

By tulipany zachowały świeżość przez dłuższy czas, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim przed włożeniem tulipanów do wazonu, zaleca się przycięcie łodyg o mniej więcej trzy centymetry. Najlepiej zrobić to pod lekkim skosem za pomocą ostrego nożyka. Tę czynność można powtarzać co kilka dni. Ponadto warto nakłuć łodygi szpilką, by w ten sposób pobierały więcej wody.

Reklama

Trzeba mieć na uwadze, że tulipany nie lubią małych przestrzeni, więc wazon powinien być całkiem spory. Ponadto, by przedłużyć świeżość tulipanów i cieszyć się nimi trochę dłużej, należy ustawić je z dala od promieni słonecznych. Poza tym liście zanurzone w wodzie sprawiają, że tulipany zaczynają szybciej gnić. Żeby temu zapobiec, trzeba pozbawić roślinę dolnych liści.

Co zrobić, by kwiaty w wazonie dłużej stały?

Istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym można przedłużyć żywotność kwiatów. Na przykład dodanie pół łyżeczki cukru do wody może sprawić, że staną się odporne na bakterie i pleśń. Poza tym mówi się, że kwiaty zachowają świeży wygląd za sprawą aspiryny lub miedzianej monety w wodzie. 

Istotną kwestią jest również regularna wymiana wody. Najlepiej robić to codziennie i wykorzystywać tylko letnią wodę. Należy pamiętać, by nie nalewać jej do pełna. Zanurzenie tulipanów w wodzie przyspieszy proces gnicia roślin.  

***

Zobacz także:

Jak pielęgnować cięte tulipany?

Co można wysiać już teraz i w gruncie, i w doniczce ? Terminarz siewu warzyw w marcu

Liście paproci usychają? Tak uratujesz roślinę

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy